New York, 110926 (IPS) – Om världens kvinnliga lantbrukare skulle ges tillgång till bättre redskap och utökade resurser så skulle antalet hungrande på jorden minska med mellan 100 och 150 miljoner människor. Det hävdar chefen för FN:s matprogram WFP.
WFP-chefen Josette Sheerans uttalande kom vid sidan av ett möte om kvinnornas roll i kampen mot undernäringen som i slutet av förra veckan hölls i FN:s generalförsamling.
I oktober kommer Kommittén för internationell matsäkerhet att anordna ett möte vid WFP:s högkvarter i Rom och under nästa år hålls ett nytt möte inom FN:s kvinnokommission, CSW. Vid båda dessa möten kommer man att diskutera hur man ska gå tillväga för att dra större nytta av världens landsbygdskvinnor i kampen mot fattigdom och undernäring.
Vid FN-mötet berättade matjätten Unilevers vd Paul Polman om ett projekt som företaget genomför i samarbete med bland andra WFP i syfte att bekämpa undernäringen bland barn i Bangladesh och Indien. Polman betonade att man inom detta projekt främst satsat på att ge stöd till kvinnor inom jordbruket, samt på hälsovårds- och utbildningsfrågor.
-Vi har upptäckt, som de affärsmän vi är, att vi troligen kommer att få en högre återbäring på dessa investeringar jämfört med andra, sade Polman.
Nyligen lanserade dessutom FN:s kvinnoorgan UN Women tillsammans med Coca-Cola en satsning som syftar till att ta bort de hinder som kvinnliga entreprenörer möter genom att på fältet ge kvinnor möjlighet att utbilda sig och få finansiell hjälp.
Enligt den senaste rapporten om livsmedelssituationen i världen från FN:s livsmedels- och jordbruksorganisation FAO står det klart att kvinnor som får utökade inkomster lägger dessa pengar på mat, hälsovård, kläder och utbildning för sina barn – i högre grad än männen. Detta leder i sin tur till en ökad ekonomisk tillväxt.
Samma rapport slår dock fast att kvinnor generellt har en sämre tillgång än män till produktiva resurser som utbildning, markrättigheter, boskap, teknik, arbetstillfällen och banklån. Om kvinnorna hade samma möjligheter att utnyttja dessa resurser som männen så skulle detta enligt rapportförfattarna öka jordbruksproduktionen i världens fattiga länder med mellan 2,5 och 4 procent. Något som i sin tur skulle “minska antalet hungrande i världen med mellan 12 och 17 procent”, enligt FAO-rapporten.
Lantbrukaren Anne Itto, som tidigare var jordbruksminister i Södra Sudan, säger till IPS att världens kvinnliga jordbrukare har behov av utbildning, samt tillgång till bra utsäde och bättre jordbruksredskap.
-Men detta kommer inte att ske om de inte också får tillgång till finansiella tjänster, säger Itto.
Enligt henne skulle möjligheten för kvinnor att låna pengar resultera i en ökad livsmedelsproduktion eftersom de kvinnliga bönderna då skulle ges möjlighet att köpa bättre utsäde och effektivare jordbruksredskap.
-Jag anser att kvinnorna har skött sin del. Nu är det upp till staterna, de humanitära aktörerna och den privata sektorn att kliva in och bygga upp ett partnerskap med dem så att de ges möjlighet att odla mat åt sig själva och sina barn – och samtidigt bidra till nationsbyggandet.

