Storbritannien: Svart kvinna ny biståndsminister

London, 030514 (IPS) – När stormen har börjat att bedarra kring biståndministern Clare Shorts avhopp från regeringen börjar Storbritanniens minoriteter glädjas åt att se en svart kvinna ta hennes plats.

Baronessan Valerie Amos blir den första svarta kvinnan i Blairs inre regeringskrets. Landets biträdande finansminister, Paul Boateng, är också svart.

– Jag är mycket nöjd med att baronessan Valerie Amos har utnämnts till biståndminister och önskar henne stor lycka i sin nya roll, säger Trevor Phillips, ordförande för Kommissionen för etnisk jämlikhet.

– Etniska minoriteter är fortfarande underrepresenterade i många delar av brittisk politik. Jag hoppas att utnämningen av en svart kvinnlig minister kommer att inspirerar unga svarta och asiatiska väljare, säger han.

Och Julie Millor, ordförande för Kommissionen för lika villkor, en position som Valerie Amos tidigare haft, kallar detta för en historisk dag.

Baronessan Amos var före utnämningen biträdande minister på utrikesdepartementet och talade för regeringen i det brittiska överhuset.

Hon hade ansvaret för relationerna med Afrika, Karibien och det brittiska samväldet och har haft omfattande kontakter med afrikanska ledare.

Hon har tidigare även fungerat som rådgivare till Nelson Mandela vilket har givit henne en bra position hos flera afrikanska ledare. Hon anses vara mycket lojal mot den brittiska premiärministern Tony Blair och har gått i bräschen för regeringens kritiska inställning till Zimbabwes president Mugabe vilket har gjort att vissa afrikanska ledare har förlorat en del av sin tilltro till henne.

Valerie Ann Amos är 49 år gammal och föddes i Guyana. Hon kom till Storbritannien med sin familj när hon var nio år gammal. Hon har en examen i sociologi från universitetet i Warwick och har doktorerat vid University of East Anglia. Hon arbetade i början av sina karriär med frågor om etnisk tillhörighet och jämlikhet i flera kommittéer i London.

Titeln som baronessa fick hon 1997 när hon utsågs till medlem i det brittiska överhuset, baronessan Thatcher fick sin titel på samma sätt.

Sanjay Suri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *