990326 (IPS) – Brotten mot de mänskliga rättigheterna i Mexiko kommer att fortgå så länge det existerar straffrihet för dylika övergrepp, anser Pierre Sane, generalsekreterare i Amnesty International.
Människorättsorganisationen Amnesty menar att Mexiko är ett “speciellt land” på så sätt att rättsväsendet som är ämnat att skydda offren för brott mot mänskliga rättigheter, “ganska enkelt kan förbises”. Detsamma skrevs om Colombia och USA i ett Amnesty-dokument nyligen.
“Mexikanska myndigheter kan säga vad de vill, men så länge de som bär skulden för morden inte finns i fängelse eller står inför rätta, förblir situationen oförändrad”, säger Sane till den mexikanska dagstidningen La Journada.
Generalsekreterare Sane hänvisade till Acteal i delstaten Chiapas samt Aguas Blanca och El Caro i delstaten Guerrero, där paramilitära styrkor och soldater från regeringsarmén har massakrerat indianer och andra på landsbygden.
“Det som respekteras är inte de mänskliga rättigheterna, utan straffriheten”, konstaterar Sane.
(980326)
.

