Srinagar, 191018 (IPS) – I Kashmir finns det tusentals unga kvinnor som i tonåren sålts till äldre män av sina föräldrar. Många befinner sig i en fängelseliknande tillvaro.
Kashmir är drabbat av våld och militanta islamister och har samtidigt blivit en fristad för människohandel.
Den indiska delen av Kashmir har varit drabbat av våld sedan 30 år tillbaka då motståndet mot centralmakten ökade från militanta grupper. Det väpnade upproret och indiska ansträngningar att slå tillbaka motståndet har krävt minst 100 000 liv.
Bland tidigare upprorsmän, offer för tortyr och människor som är psykiskt påverkade av konflikten finns många som inte har gift sig i den ålder när det vanligtvis sker – 25 till 35 år. När de nu är mycket äldre har dessa män som avvisats av kvinnor lokalt börjat vända sig till förmedlare som förser dem med unga kvinnor från andra platser, till priset av motsvarande bara några tusen dollar.
Aabid Simnanni, en känd forskare och socialarbetare som är ledare för en organisation som arbetar mot människohandeln i Kashmir, säger till IPS att de flesta äktenskap mellan män i Kashmir och unga tonårsflickor från andra platser ofta slutar illa på grund av åldersskillnaden och de kulturella skillnaderna.
– Du förstår, männen som de här unga flickorna är gifta med är medelålders – mellan 40 och 45 år gamla. Hur kan man förvänta sig att den här stora generationsklyftan ska kunna försvinna? Det finns även kulturella, språkliga och många andra hinder, säger han.
De senaste fem åren har hans organisation hjälpt kvinnor med juridiskt och finansiellt stöd. Men Aabid Simnanni säger att det skulle vara en gigantisk uppgift att få stopp på människohandeln.
En anställd inom polisen som arbetar mot människohandeln säger till IPS att det nästan blivit omöjligt att komma åt handeln eftersom det inte finns någon som är beredd att ställa upp och vittna.
– Offret är vanligtvis gift med mannen och det kan vara svårt att fastställa hennes ålder eftersom dokumenten förfalskas av förmedlarna. Vi kan bara agera när någon gör en anmälan mot någon annan.
Han säger att det är svårt att få fram några uppgifter om hur många unga kvinnor som säljs till män i Kashmir eftersom det också finns en social acceptans för fenomenet.
– Bröllopen sker helt öppet. Även om det inte är någon hemlighet att dessa flickor säljs av sina föräldrar för en summa är relationen de ingår helt legitim och i enlighet med lagen.

