Blantyre, 161102 (IPS) – Få invånare på landsbygden i det lilla landet Malawi i södra Afrika har tillgång till internet. Men nu är planen att många fler ska få möjlighet att koppla upp sig.
Bakom satsningen står kommunikationsbolaget C3, som under en nio månader lång testperiod ska nå ut med internet genom att utnyttja det oanvända spektrumet i tv-nätet som kallas white spaces.
De flesta malawier bor på landsbygden, där fattigdomen är utbredd och endast 6,5 procent för närvarande har tillgång till internet. För att nå ut till dessa invånare bygger C3 nu ut ett nätverk genom tv-nätet som enligt planerna ska bli tillgängligt i hela landet. Genom den nya satsningen ska användarna sedan kunna koppla upp sig via wifi.
-Det är ett billigt och effektivt sätt att få tillgång till internet, säger studenten Elizabeth Kananji.
-Alla har inte möjlighet att komma ut på nätet eftersom de måste betala för det, vilket är en utmaning då priserna är höga. Men med hjälp av den här tekniken kostar det inget så länge man har sin egna tekniska utrustning, vilket är fantastiskt, säger hon till IPS.
Satsningen genomförs i samarbete mellan lokala myndigheter och ett italienskt telekombolag. Liknande pilotprojekt har även genomförts i andra länder, men Malawi blir det första landet där det genomförs på nationell nivå.
FN-organet ITU är positiva till satsningen med hänvisning till att det handlar om en kostnadseffektiv metod för att koppla upp landsbygden.
Richard Chisala vid C3 berättar för IPS att satsningen kommer att lanseras i november, men att det officiella lanseringsdatumet kommer när den tekniska utbyggnaden är klar. Företagets vd Chris Shaeke säger till IPS att tillgången till internet för närvarande är dyrare i Malawi än i exempelvis Kenya, vilket har lett till att färre har tillgång till det.
-Det vill vi ändra på och vår licens slår fast att vi måste koncentrera oss på landsbygden, säger Chris Shaeke.
C3 bygger ut infrastrukturen med ekonomiskt och tekniskt stöd från Microsoft, som även stöttat ett liknande projekt i Kenya.
Även ickestatliga organisationer, myndigheter och företag förväntas kunna dra nytta av den nya satsningen.
*IPS kan erbjuda våra prenumeranter bilder till vissa av våra artiklar. Dessa säljs separat till ett fast pris på 500 kronor styck, eller genom särskilda bildabonnemang. Om ni vill publicera denna bild var vänlig och mejla vår svenska redaktion på: sweden(a)ipsnews.net och meddela att ni använt den.

