Vandringsturism gynnar samhällen på Västbanken

Ramallah, 160208 (IPS) – Lokalt förankrad turism på befolkningens villkor ger välbehövliga inkomster för samhällen på Västbanken. Vandringsleder öppnar nya möjligheter för befolkningen.

-Det är en svår situation här. Vi har inget vatten och ingen elektricitet, men vi kan välkomna alla, säger Abu Ismaeel när han häller upp kaffe till sina gäster.

Från hans tält ser man bergen avteckna sig mot horisonten.

Abu Ismaeel hade aldrig kunnat tro att han skulle få möjlighet att ta emot utländska och lokala turister som tillbringar natten i Rashaida.

Rashaida är ett av 53 lokalsamhällen som samarbetar med Masar Ibrahim Al Khalil, en palestinsk organisation som sprider information om leder och anordnar vandringar på Västbanken. Vandringarna sker i Abrahams fotspår genom fem länder i Mellanöstern.

Med pengar från Världsbanken har organisationen utvecklat en modell för lokalt förankrad turism som ska gynna fattiga och avlägset belägna samhällen som tar emot lokala och utländska vandrare.

Under det senaste året har Abu Ismaeel haft hundratals besökare som övernattat i tält och sett solen gå upp bakom kullarna i grannlandet Jordanien.

Rashaida ligger i Area C där 60 procent står under direkt israelisk kontroll och där det inte är tillåtet att uppföra permanenta byggnader eller rusta upp infrastruktur.

George Rishmawi från Masar Ibrahim Al Khalil säger att vandringarna ger människor möjlighet att uppleva det vackra landskapet och upptäcka att Palestina är mer än konflikter och religiösa platser.

-Vi kopplar samman gäster och värdar. Människor får uppleva vår flora och fauna, kultur och traditioner, säger han.

Det är möjligt att vandra med hjälp av gps och lederna är tydligt markerade. Det går att vandra på egen hand eller med guide. Hela sträckan tar två veckor att gå.

På Västbanken är leden den enda sträckan som inte korsas av vägspärrar. Leden går från Jenin i norr till Abrahams grav i Hebron och korsar Area C, förklarar George Rishmawi.

-Om det inte fanns några illegala bosättningar eller militärbaser skulle verksamheten kunna tiofaldigas. Under de senaste 15 åren har vi förhindrats att resa i vårt eget land, säger han, och syftar på att reglerna skärptes för palestinier efter andra intifadan.

Han säger att det finns en hel generation palestinier som inte känner sitt eget land.

-Vi visar unga palestinier hur vackert det är här och samtidigt bekämpar vi arbetslösheten i de samhällen vi arbetar med, så att de ska kunna finnas kvar.

*IPS kan erbjuda våra prenumeranter bilder till vissa av våra artiklar. Dessa säljs separat till ett fast pris på 500 kronor styck, eller genom särskilda bildabonnemang. Om ni inte har ett bildabonnemang men vill publicera denna bild var vänlig och mejla vår svenska redaktion på: sweden(at)ipsnews.net och meddela att ni använt den.



Silvia Boarini

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *