New York, 150304 (IPS) – Flera länder i världen väljer att “plocka russinen ur kakan” när det gäller respekten för de mänskliga rättigheterna – de förespråkar vissa principer samtidigt som de öppet bryter mot andra. Det säger FN:s människorättskommissionär Zeid Ra'ad Zeid al-Hussein.
Enligt Zeid Ra'ad Zeid al-Hussein finns det länder som har försäkrat att de tänker respektera de grundläggande mänskliga rättigheterna, men som trots detta återkommande bryter mot dessa rättigheter – ibland på ett “chockerande sätt”.
Människorättskommissionärens uttalanden kom på måndagen i samband med att han talade inför FN:s råd för mänskliga rättigheter. Den jordanske prinsen Zeid Ra'ad Zeid al-Hussein, vars mamma kommer från Södertälje, påpekade att medlemsländer ofta förklarar felaktiga ageranden genom att hänvisa till att det rör sig om “exceptionella omständigheter”.
-De plockar och väljer bland olika rättigheter, sade han, utan att namnge något av de länder han kritiserade.
Som exempel sade människorättskommissionären att ett land kan ställa sig bakom kvinnors och hbtq-personers rättigheter – samtidigt som landet inte är beredd att erkänna samma rättigheter för migranter som saknar uppehållstillstånd.
-Ett annat land kan vara mycket noga med att rätten till utbildning, samtidigt som man brutalt slår till mot avvikande politiska uppfattningar. Ytterligare ett land kan frånta befolkningen dess politiska, civila, ekonomiska, sociala och kulturella rättigheter, samtidigt som man med kraft försvarar de mänskliga rättigheterna inför andra.
Peggy Hicks vid människorättsorganisationen Human Rights Watch säger till IPS att människorättskommissionärens med sina uttalanden “slår huvudet på spiken”.
-Vi skulle ha en helt annorlunda och mycket bättre värld om alla stater som säger sig värna om de mänskliga rättigheterna konsekvent följde upp dessa uttalanden, säger hon.
USA:s utrikesminister John Kerry gick i sitt tal inför rådet till hård attack mot de brott mot de mänskliga rättigheterna som begås i många länder, däribland Syrien och Nordkorea, samt de människorättsbrott som begås på Krim och av ukrainska separatister. Han sade dock inget om den förödelse som Israels 50 dagar långa flygbombningar mot Gaza under förra året orsakade, eller om de raketattacker som Hamas riktat mot Israel. Under striderna dödades 1 976 palestinier och 66 israeler, enligt FN.
John Kerry sade samtidigt att FN:s råd för mänskliga rättigheter tycks vara “besatta” av Israel – vilket enligt honom innebär en risk för att hela organisationens trovärdighet undermineras. Han påpekade att det i år finns med en resolution som stöds av den syriske presidenten Bashar al-Assad rörande Golanhöjderna, ett område som varit ockuperat av Israel sedan sexdagarskriget 1967.
-Jag undrar hur detta kan vara en rimlig prioritering samtidigt som flyktingar från Syrien strömmar mot Golanhöjderna för att undkomma Assads mordiska styre och för att få vård av israeliska läkare på israeliska sjukhus?, sade John Kerry.
Zeid Ra'ad Zeid al-Hussein menar att vissa beslutsfattare övertygar sig själva om att de förhållanden som råder i landet är exceptionella och att de vanliga reglerna därför inte gäller – och att det är en typ av logik som är allt för vanligt förekommande i dagens värld.
-En ny typ av krig rättfärdigar att jag godtyckligt griper och torterar. Jag spionerar på medborgarna eftersom det krävs i kampen mot terrorismen. Jag vill inte ha fler migranter, eller jag diskriminerar minoriteter, eftersom vårt folks identitet aldrig varit så hotad som nu. Jag dödar utan föregående rättegång, för annars kommer andra att döda mig. Och på det sättet går det vidare i en spiral där kriser skapas, sade Zeid Ra'ad Zeid al-Hussein.
*IPS kan erbjuda våra prenumeranter bilder till vissa av våra artiklar. Dessa säljs separat till ett fast pris på 500 kronor styck, eller genom särskilda bildabonnemang. Om ni inte har ett bildabonnemang men vill publicera denna bild var vänlig och mejla vår svenska redaktion på: sweden(at)ipsnews.net och meddela att ni använt den.

