Katmandu/Peshawar, 141029 (IPS) – Med hjälp av en storsatsning på vaccinationer hoppas Världshälsoorganisaionen kunna utrota den fruktade virussjukdomen polio till år 2018. Framgångarna har varit många – men sjukdomen finns fortfarande i tre länder i världen. Allvarligast är situationen i det konfliktdrabbade Pakistan, där talibanerna bekämpar vaccinationerna.
Tidigare i år kom beskedet att Sydostasien, hem för 1,8 miljarder människor, kunde förklaras fritt från polio. Detta efter att WHO i samarbete med myndigheter och organisationer under många års tid arbetat hårt för att bekämpa sjukdomen, som i svåra fall kan leda till förlamning.
Vissa länder, som Sri Lanka, Maldiverna och Bhutan lyckades redan för många år sedan bli fria från polio. Detta medan Indien, där sjukdomen länge varit svårbekämpad, rapporterade sitt sista fall av polio i januari 2011.
Längre norrut i Asien finns sjukdomen fortfarande, i Afghanistan och framför allt i Pakistan. Dessa länder utgör tillsammans med Nigeria de tre nationer i världen där kampanjerna mot polio måste intensifieras om sjukdomen ska kunna förklaras utrotad till år 2018.
För ett land som Nepal, som ligger inklämt mellan Kina och Indien och har 27 miljoner invånare, innebär den fortsatta förekomsten av polio i andra länder i regionen en risk.
-Så länge inte sjukdomen har utrotats så finns det alltid kvar en oro för att polion ska återkomma, säger Shyam Raj Upreti, som är chef för landets vaccinationsmyndighet.
Han menar att landets framgångar i kampen mot polio hänger samman med att så många vanliga nepaleser engagerat sig i kampen för barns hälsa.
-Kvinnliga frivilligarbetare har spelat en avgörande roll för att få befolkningen att förstå vikten av vaccinationer, säger Shyam Raj Upreti, och påpekar att dessa frivilligarbetare främst hjälpt landets allra fattigaste.
Även i Filippinerna har kampen mot polio ett starkt folkligt stöd. Enligt det stora läkemedelsbolag som samarbetar i vaccinationsarbetet så är sjukdomen känslomässigt laddad för många i detta land som haft en premiärminister som överlevde sjukdomen, men som fick livslånga men.
I Pakistan lever samtidigt problemen vidare och tusentals barn riskerar att drabbas av sjukdomen. I juni framförde WHO rekommendationer om ett reseförbud för alla som vill resa ut ur landet utan att kunna bevisa att de vaccinerats mot polio. Detta för att förhindra att sjukdomen återigen börjar spridas i andra länder.
Men reseförbud kommer inte att räcka för att stoppa spridningen. Talibanerna har utfärdat ett förbud mot poliovaccinationer, och enligt pakistanska sjukvårdsmyndigheter har 800 000 barn under de senaste två åren av det skälet inte fått sina vaccinationer.
Bara under innevarande år har det rapporterats om 206 fall där människor drabbats av förlamningar på grund av polio.
– Av de tre länder i världen där sjukdomen fortfarande finns så är Pakistan det land som har flest poliofall, säger Elias Durry, som arbetar mot sjukdomen i Pakistan för WHO.
Allvarligast är situationen i landets konfliktdrabbade nordliga områden, där talibaner genom våld och terror spridit sin propaganda om att poliovaccinationerna är en strategi från länderna i väst som syftar till att sterilisera världens muslimer.
Samtidigt har den pakistanska arméns offensiv mot taliban-kontrollerade områden i norra Pakistan lett till att mängder av pakistanier fått möjlighet att vaccinera sig. Närmare en miljon människor har tvingats på flykt undan striderna i norra Waziristan till grannprovinsen Khyber Pakhtunkhwa, där de erbjudits vaccin.
Men det kommer att krävas mycket mer än så för att på allvar kunna bekämpa problemen med polio i det oroliga Pakistan. – Bara under detta år har närmare en halv miljon barn blivit utan vaccinationer på grund av att deras föräldrar vägrat att bryta mot talibanernas förbud, säger Altaf Bosan, som är chef för landets nationella vaccinationsprogram.
Pakistanska myndigheter försöker nu vända utvecklingen med hjälp av religiösa ledare.
-Islamiska skriftlärda från Pakistan, Saudiarabien, Egypten och Afghanistan har utfärdat ett påbud där de påminner alla föräldrar om att det enligt islam är deras ansvar att skydda sina barn mot sjukdomen, berättar den religiösa ledaren Maulana Israr ul Haq för IPS.
*IPS kan erbjuda våra prenumeranter bilder till vissa av våra artiklar. Dessa säljs separat till ett fast pris på 500 kronor styck, eller genom särskilda bildabonnemang. Om ni inte har ett bildabonnemang men vill publicera denna bild var vänlig och mejla vår svenska redaktion på: sweden(at)ipsnews.net och meddela att ni använt den.

