Kampala, 140925 (IPS) – Vattnet minskar i Afrika största sjö, Victoriasjön, och för de många människor som lever längs dess kust blir konsekvenserna katastrofala. Samtidigt varnar klimatforskare för att den oroande utvecklingen ännu bara är i sin linda.
Fiskaren Cassius Ntege har från sitt hem i Kasenyi på den ugandiska sidan av Victoriasjön genom åren sett hur vattenmängden minskat. Han berättar om hur han som barn gick ner till sjön för att hämta vatten till hushållet och hur han senare blev fiskare. Nu arbetar han vid en statlig strandkontrollmyndighet som bekämpar illegalt fiske i sjön. Varje dag oroar han sig för de minskade vattennivåerna.
-Titta på platsen där den där kiosken står, förr var den mitt i sjön och nu har handlare ställt upp kiosker och butiker där, säger Cassius Ntege och pekar mot ett antal byggnader som står uppställda på en strand som tidigare låg 50 meter ut i vattnet.
Enligt experterna i FN:s klimatpanel IPCC har nederbörden över Victoriasjön minskat på grund av de stigande temperaturerna – och bedömningen är att problemen kommer att förvärras med tiden. Klimatpanelen förutspår att ett varmare vatten i västra Indiska Oceanen kommer att leda till fler extrema väderfenomen i Östafrika och en förändrad nederbörd.
Professor Hannes Rautenbach vid Pretorias universitet, som är en av författarna till IPCC:s senaste rapport, berättar för IPS att temperaturen förväntas stiga med 2 grader Celsius under de kommande 50 åren och med 2,5 grader de kommande 80 åren. Detta skulle enligt honom ytterligare påverka nederbörden över Victoriasjön, vars kust delas av Uganda, Kenya och Tanzania. Nederbörden i Victoriasjön kan minska med upp till 20 procent, samtidigt som avdunstningen på grund av varmare temperaturer ökar – vilket i sin tur inom kort kan påskynda den minskande vattennivån i sjön.
Nederbörden i hela Östafrika kommer att förändras – genom att den korta regnsäsongen under hösten intensifieras medan nederbörden under den längre regnperioden mellan mars och maj istället minskar. Detta kommer att slå hårt mot Ugandas bönder, främst i de områden där man odlar landets viktigaste grödor – som kaffe, te, bomull och majs.
Youba Sokona, som arbetat med IPCC:s rapport, menar att Ugandas regering måste satsa resurser för att få fram nya typer av grödor, som klarat det förändrade klimatet.
-Den typ av grödor som finns idag kommer inte att klara förändringarna och Uganda liksom andra länder i Östafrika har inget val – det är en kamp mot klockan att finansiera forskning för att få fram nya varianter, säger Youba Sokona.
*IPS kan erbjuda våra prenumeranter bilder till vissa av våra artiklar. Dessa säljs separat till ett fast pris på 500 kronor styck, eller genom särskilda bildabonnemang. Om ni inte har ett bildabonnemang men vill publicera denna bild var vänlig och mejla vår svenska redaktion på: sweden(at)ipsnews.net och meddela att ni använt den.

