Kairo, 140822 (IPS) – Var femte privat sjukvårdsklinik i Egypten beräknas sakna giltig licens och flera tusentals personer misstänks felaktigt utge sig för att vara läkare. För många fattiga som inte har råd med riktig vård kan effekterna bli ödesdigra.
Änkan Magda Ibrahim, 53, berättar att hon fick sin cancerdiagnos efter att ha besökt ett sjukhus. Men eftersom hon inte hade råd med den behandling som rekommenderades av sjukhuset valde hon istället att vända sig till ett lokalt alternativ – en man som sade sig kunna bota henne med hjälp av olika religiösa besvärjelser, i utbyte mot en donation.
Symptomen försvann dock inte, så Magda Ibrahim vände sig istället till en omtyckt medicinalväxtodlare, vars egna hemliga elixir sades kunna bekämpa tumörer.
-Under några månaders tid kände jag mig bättre och trodde då att tumören var på väg att minska. Men sen blev jag mycket sämre igen, berättar hon.
Ett återbesök på sjukhuset visade att tumören fanns kvar och att cancern hade spridit sig. Dessutom hade elixiret skadat hennes njurar.
Magda Ibrahim är knappast ensam om att ha fått ett dåligt hälsotillstånd förvärrat på grund av kvacksalvare. Läkaren Ahmad Bakr, som strider för att reformera det egyptiska sjukvårdssystemet, menar att landet är att betrakta som “ett minfält” i form av usla mediciner.
Enligt honom beror detta på att regering efter regering inte har agerat för att strama upp sjukvården och informera allmänheten om riskerna med felaktig medicinering – vilket gjort att de fattiga som inte har råd med riktig sjukvård blir lätta offer för myter och kvacksalvare.
-Vår sjukvårdssystem är djupt vanskapt. Det handlar inte bara om brist på pengar och korruption, utan om okunskap som genomsyrar hela systemet – från myndigheter och läkare till patienterna själva.
Ahmad Bakr menar att bristen på regler och kontroller skapat utrymme för outbildade personer som genomför plastikoperationen i mobila kliniker, saluför odugliga läkemedel och erbjuder osäkra preventivmedel.
-Det finns mängder av så kallade läkare som bedriver verksamhet i Egypten. Ofta finns de på de små klinikerna, men de förekommer till och med även på de mest ansedda sjukhusen, säger Ahmad Bakr.
Inkompetensen verkar dessutom finnas på alla nivåer. I februari meddelade den egyptiska militären att man uppfunnit en maskin med vilken man med hjälp av fjärrstyrning kunde diagnosticera sjukdomar som hepatit c, aids, svininfluensa och en lång rad andra sjukdomar. Men maskinen byggde på samma teknik som en brittisk lurendrejare använt för att sälja falska bombalarm.
-Jag blev chockad när jag fick höra dessa otroliga påståenden som inte följdes upp av några kliniska bevis, säger läkaren Mohamed Abdel Hamid, som är chef för det statliga sjukhuset VHRL.
Kritiker menar att de egyptiska makthavarna sedan länge bidragit till det ovetenskapliga synsättet på sjukdomar och mediciner. Som exempel kan nämnas hur landets parlament beslutade att alla landets 300 000 grisar skulle slaktas, för att förhindra spridningen av svininfluensa.
Detta trots att det saknades bevis för att grisar skulle kunna smitta människor – och trots att viruset inte ens upptäckts i Egypten. Men landets politiker tycktes ha tagit intryck av det muslimska förbudet mot att äta fläsk, och tog chansen att få bort alla grisar från landet.
-Nästan alla grisar tillhörde fattiga kristna sophämtare, som använde grisarna för att ta hand om organiskt avfall. Tusentals familjer förlorade sitt levebröd på grund av detta absurda påbud, som saknade vetenskapligt stöd, säger Milad Shoukri, en lokal ledare för gruppen av sophämtare som kallas zebaleen.
*IPS kan erbjuda våra prenumeranter bilder till vissa av våra artiklar. Dessa säljs separat till ett fast pris på 500 kronor styck, eller genom särskilda bildabonnemang. Om ni inte har ett bildabonnemang men vill publicera denna bild var vänlig och mejla vår svenska redaktion på: sweden(at)ipsnews.net och meddela att ni använt den.

