Washington, 131015 (IPS) – Amerikanska pressfrihetsförespråkare uppger att de aldrig varit med om en så hård kontroll av information och en så aggressiv jakt på läckor som under Barack Obamas tid som president. Det visar en ny rapport.
Anställda i Obamaadministrationen är tveksamma till att tala med medier samtidigt som journalister är oroliga för att straffas i samband med läckor, enligt rapporten, som i torsdags presenterades av pressfrihetsorganisationen CPJ.
CPJ har för första gången undersökt hur väl Obamaadministrationen lever upp till sina löften om öppenhet och hur detta påverkar de inhemska medierna. Enligt rapporten har lagstiftningen om spioneri använts för att åtala fler läckor under Obamas tid än under alla år sedan lagen stiftades 1917. Sedan 2009 har sex regeringstjänstemän och två företagare åtalats med hänvisning till lagen – under alla år fram till dess hade endast tre personer åtalats.
-Obamaadministrationens jakt på läckor står i skarp kontrast till presidentens målsättning om en ökad insyn i regeringens arbete, säger Leonard Downie, som under många år var chefredaktör för Washington Post.
-Den aggressiva jakten på läckor har lett till ett ovanligt högt antal åtal. Det har skapat en polariserad stämning där journalister skräms av tanken på risken för framtida åtal, säger Steven Aftergood, som leder ett projekt om sekretess på myndigheter för Förbundet för amerikanska vetenskapsmän.
När det avslöjades att samtalslistor från nyhetsbyrån AP kontrollerats av det amerikanska justitiedepartementet väckte det upprördhet i USA. Målet var att försöka spåra vem som läckt information om en hemlig CIA-operation i Jemen. Justitiedepartementet informerade AP om detta i maj, tre månader efter att intrånget skedde.
Efter händelsen, i september, godkände den amerikanska senatens juridiska kommitté en ny lag med syftet att förhindra att journalister tvingas att avslöja konfidentiellt material. Men flera journalister har påpekat att definitionen av journalister är snäv i den nya lagen. Jillian York från International Freedom of Expression på Electronic Frontier Foundation, en organisation som arbetar för att upprätthålla yttrandefriheten på internet, säger att bloggare och journalister som inte är knutna till en nyhetsorganisation inte omfattas av den nya lagen. Det gäller inte heller utländska journalister verksamma i landet, enligt Joel Simon, chef för CPJ.
Regeringens breda definition av vad som är kopplat till nationell säkerhet har lett till minskad öppenhet menar Steven Aftergood.
-Vad som är nationella säkerhetsfrågor är mycket brett definierat. Det finns områden som många människor tycker borde vara föremål för offentlig debatt.
-Regeringen försöker begränsa yttrandefriheten och agerar i strid med våra lagar och internationell humanitär rätt, säger Larry Siems vid amerikanska PEN, en organisation som arbetar för yttrandefrihet.
Ett av de senaste exemplen är Edward Snowden som fått asyl i Ryssland sedan han riskerade att åtalas för spioneri efter sina avslöjanden om amerikanska nationella säkerhetsmyndighetens massövervakning.
Enligt Leonard Downie har det blivit allt svårare för regeringstjänstemän att ta kontakt med medier. Anställda i Obamaadministrationen måste följa regelverk som bland annat innebär att de ska rapportera om de tror att kollegor läcker information.

