Washington, 130603 (IPS) – I april antog FN för första gången ett globalt avtal som reglerar den internationella vapenhandeln. Avtalet kan undertecknas från och med idag och i USA kräver människorättsgrupper nu att avtalet undertecknas omgående.
-USA:s trovärdighet kommer att ifrågasättas och presidenten kommer ha en hel del att förklara om detta inte sker innan generalförsamlingen möts i New York i september, säger Daryll Kimball från Förbundet för vapenkontroll i Washington.
-Det är en symbolisk fråga att USA åtar sig detta på internationell nivå – det är verkligen viktigt, säger Rachel Stohl, jurist vid den oberoende tankesmedjan Stimson Center i Washington.
Enligt både Kimball och Stohl kommer andra länder att vänta på att USA skriver under avtalet innan de själva fattar sina slutgiltiga beslut. Varken Ryssland eller Kina har sagt att de kommer att skriva under avtalet och analytiker menar att hur USA väljer att göra kommer att påverka dessa länder.
-USA är världens största exportör av vapen – andra länder kommer att tänka att om USA skriver under så kan inte avtalet vara alltför negativt för den lagliga handeln. Genom att underteckna avtalet skulle det sända en signal till resten av världen att världens största vapenexportör tar sitt ansvar, säger Stohl.
USA står för 75 procent av den globala vapenhandeln, enligt Stohl.
Clare Da SIlva, juridisk rådgivare på Amnesty International, säger att hon är övertygad om att USA kommer att underteckna avtalet, även om det troligtvis inte sker idag, måndag.
Obamaadministrationen har officiellt gett sitt stöd till det nya vapenhandelsavtalet vilket innebär en helomvändning i förhållande till den tidigare Bushadministrationen. Men även om Obamaadministrationen undertecknar avtalet måste den amerikanska kongressen godkänna undertecknandet innan det blir juridiskt bindande. Enligt Amnesty Internationals Da Silva är det många internationella avtal som aldrig ratificeras.
I USA har en del republikanska politiker infört lagstiftning för att förhindra att vapenhandelsavtalet antas. Amerikanska vapenlobbygrupper är starka motståndare till avtalet, bland annat National Rifle Association, som menar att avtalet är djupt problematiskt och hotar vapenägares rättigheter. Detta trots att avtalet endast reglerar vapenhandeln mellan regeringar.
FN:s generalförsamling enades i april om ett regelverk för vapenhandeln efter sju år av förhandlingar. Av 193 medlemsländer röstade 154 för, 23 avstod och tre – Iran, Syrien och Nordkorea – röstade emot. Ett av syftena med det nya globala avtalet som gäller konventionella vapen är att länder som ställer sig bakom det ska inrätta kontrollorgan.
Stater som godkänner det nya vapenhandelsavtalet, ATT, ska bland annat, innan vapen säljs, bedöma om dessa kan komma att hamna i händerna på människorättsförbrytare. Minst 50 länder måste godkänna avtalet för att det ska gälla och endast de länder som ratificerat avtalet förväntas uppfylla kraven.
*IPS kan erbjuda våra prenumeranter bilder till vissa av våra artiklar. Dessa säljs separat till ett fast pris på 500 kronor styck, eller genom särskilda bildabonnemang. Om ni vill publicera denna bild var vänlig och mejla vår svenska redaktion på: sweden(a)ipsnews.net och meddela att ni använt den.

