Lima, 130325 (IPS) – En kommission i Peru granskar för närvarande ett avtal mellan den förra regeringen och ett israeliskt säkerhetsföretag som anlitades för rådgivning och utbildning av den peruanska militären 2009.
Tre tidigare ministrar från Alan Garcías regering 2006 – 2011 är föremål för utredningen som gäller oegentligheter kring ett avtal med det privata israeliska säkerhetsföretaget Global CST.
Avtalet, som undertecknades i hemlighet 2009, syftade till att stödja den peruanska militären i kampen mot återstoden av den maoistiska gerillagruppen Sendero Luminoso i Apurímac-, Ene- och Mantarodalen. Våldsamma strider mot gerillarörelsen pågick mellan 1980 och 2000.
Enligt en granskning av den peruanska Riksrevisionen bröt regeringen och militären mot flera lagar och förordningar i och med undertecknandet av avtalet med säkerhetsföretaget – vars chef, Israel Ziv, är general i den israeliska arméreserven.
Enligt Riksrevisionen har den peruanska staten förlorat motsvarande över 100 miljoner kronor eftersom Global CST misslyckades med att fullfölja sitt uppdrag enligt avtalet med militären.
Över 20 civila och militära ledare från Garcías tid vid makten står föremål för den brottsutredning som inleds inom kort. Den före detta hälso- och bostadsministern Hernán Garrido, de tidigare försvarsministrarna Ántero Flores Aráoz och Rafael Rey och den tidigare chefen för de väpnade styrkorna – den pensionerade generalen Francisco Contreras – kommer att förhöras.
-Alla som var inblandade i avtalet med Global CST måste svara på så många frågor som är nödvändigt för att klara upp det här fallet. Vi vill veta om det var nödvändigt att anlita ett utländskt företag för att bekämpa terroristerna, säger ordföranden för kongressens kommission, Gustavo Rondón, till IPS.
Efter att hälso- och bostadsministern Hernán Garrido avgick i oktober 2008 började han arbeta för Global CST i Colombia. Säkerhetsföretaget arbetade där för den colombianska armén i kampen mot Farc-gerillan. Den 30 april 2009 mötte Garrido och Ziv den dåvarande peruanska försvarsministern Flores Aráoz i Perus huvudstad Lima för att erbjuda honom rådgivning i kampen mot vänstergerillan Sendero Luminoso. Följande dag mötte Ziv den dåvarande chefen för de väpnade styrkorna, Contreras, som därefter skötte förhandlingarna med det israeliska säkerhetsföretaget.
Fem månader senare, den 20 oktober 2009, undertecknade militären och Global CST ett hemligt avtal, som enligt Riksrevisionen var till nackdel för den peruanska staten. Avtalet med Global CST kostade motsvarande 69 miljoner kronor och företaget undslapp skatt och fick andra förmåner, vilket ledde till en ökning av de statliga förlusterna till motsvarande över 100 miljoner kronor.
Den tidigare arméchefen, Otto Guibovich, har inför kongressens kommission förklarat att han ansåg det onödigt att anlita ett privat utländskt säkerhetsföretag som Global CST. Guibovich bekräftar för IPS att han träffade Garrido och Ziv den 30 april 2009 men att han då inte gav några löften om ett samarbete då han inte hade några planer på att tacka ja till erbjudandet från Global CST.
Hemliga dokument som IPS fått tillgång till visar att Global CST lämnade intyg till den peruanska regeringen från den dåvarande colombianska försvarsministern Santos om företagets “hängivenhet och skicklighet” som rådgivare.
Ziv hemlighöll dock att hans företag samma år, 2009, utbildade en livvakt åt den kontroversielle Moussa Dadis Camara som ledde en kupp i Guinea och styrde landet 2008 och 2009.
Enligt Riksrevisionen fanns det ingenting fastställt i 2009 års armébudget som möjliggjorde ett kontrakt som det som undertecknades med det israeliska säkerhetsföretaget.
Enligt källor inom Riksrevisionen fanns det inget behov av att anlita ett utländskt företag för att utbilda den peruanska militären, snarare liknar det hela en sammansvärjning eftersom den dåvarande chefen för de väpnade styrkorna, Francisco Contreras, begärde medel för det exakta beloppet som Global CST krävt för sina tjänster.
*IPS kan erbjuda våra prenumeranter bilder till vissa av våra artiklar. Dessa säljs separat till ett fast pris på 500 kronor styck, eller genom särskilda bildabonnemang. Om ni vill publicera denna bild var vänlig och mejla vår svenska redaktion på: sweden(a)ipsnews.net och meddela att ni använt den.

