FN lanserar global kampanj mot barnäktenskap

New York, 121015 (IPS) – Varje år ingår över 14 miljoner flickor som ännu inte fyllt 18 år äktenskap – och siffran stiger för varje år. Nu lanserar FN en global kampanj för att vända trenden.

En ny rapport från FN:s befolkningsfond UNFPA slår fast att barnäktenskap – där flickor ofta gifts bort med äldre män – är ett brott mot de mänskliga rättigheterna eftersom dessa “förvägrar flickor rätten att besluta när och med vem de vill gifta sig”.

Trots detta kommer 14,2 miljoner flickor som ännu inte har fyllt 18 år att giftas bort varje år under det kommande decenniet, enligt rapporten. Om den nuvarande trenden håller i sig kommer den siffran att stiga ytterligare i framtiden.

-Det finns ingen social, kulturell eller religiös grund som på något sätt kan rättfärdiga den skada dessa barnäktenskap förorsakar unga flickor, säger UNFPA:s chef Babatunde Osotimehin.

Han påpekar samtidigt att många föräldrar vill det allra bästa för sina barn, och att det krävs gemensamma ansträngningar för att få ett slut på barnäktenskapen.

-Det är den enda metod vi kan använda för att förhindra den mänskliga tragedin med barnäktenskap.

Osotimehin menar att barnäktenskap är ett grovt brott mot flickornas mänskliga rättigheter, som även minskar deras chanser att få en utbildning, men också utgör ett hot mot deras hälsa.

-För flickor kan äktenskapen leda till graviditetsrelaterade komplikationer och farliga förlossningar – vilket är den huvudsakliga dödsorsaken för flickor mellan 15 och 19 år i utvecklingsländerna, säger Osotimehin.

Förutom en informationskampanj meddelar UNFPA att man nu kommer att satsa ytterligare motsvarande 130 miljoner kronor under de kommande fem åren för att ge stöd till unga flickor i tolv länder där barnäktenskap är vanliga, däribland Guatemala, Indien, Niger och Zambia.

New York-baserade Ford Foundation har även lämnat ett bidrag på motsvarande 167 miljoner kronor för att bekämpa barnäktenskapen.

Michelle Bachelet, ordförande för FN:s kvinnoorgan UN Women, menar att den nya rapporten är mycket viktig.

-Den bör fungera som en väckarklocka för oss alla om behovet av kraftfulla insatser för att få ett slut på barnäktenskapen, säger hon till IPS.

Bachelet understryker att inga flickor borde tillåtas att bli berövade på sin barndom, sin utbildning, sin hälsa och sina framtidsdrömmar.

-Men trots detta förnekas fler än 14 miljoner flickor om året sina rättigheter när de gifts bort som barn. UN Women uppmanar alla stater och människor att stoppa barnäktenskapen och skydda flickornas rättigheter, säger Bachelet.

Utvecklingen går dock att vända, även om det tycks gå långsamt. FN:s barnfond Unicef lanserade i förra veckan ett dokument som visar att andelen barnäktenskapen i Indien – ett av de länder i världen där flest flickor gifts bort innan de fyllt 18 år – sjönk från 54 procent under 1992-1993, till 43 procent 2007-2008.

Enligt Unicef har erfarenheter från flera olika länder i Asien och Afrika visat att det går att uppnå goda resultat, genom en kombination av juridiska åtgärder tillsammans med andra insatser, i synnerhet utbildning – men också genom diskussioner på lokal nivå där befolkningarna själva kommit fram till beslutet att sätta stopp för barnbröllopen.

I en ny rapport från Human Rights Watch beskriver organisationen att man dokumenterat människorättsbrott som begåtts mot bortgifta barn i en rad länder – däribland Afghanistan, Bangladesh, Indien, Irak, Kenya, Nepal, Sydsudan och Jemen.

De barn som intervjuats i rapporten vittnar om de mycket negativa effekter barnäktenskapen har haft på deras liv. Konsekvenserna lever även vidare när barnen väl blivit vuxna, eftersom många kvinnor drabbats hårt av att ha blivit gravida för tidigt, tvingats föda för många barn, samt blivit berövade möjligheten att få en utbildning och bli ekonomiskt oberoende.

På frågan om det stämmer att barnäktenskap främst är ett problem i muslimska länder svarar Liesl Gerntholtz vid Human Rights Watch att detta inte stämmer.

-Det är en mycket orättvis sak att påstå, eftersom barnäktenskap förekommer i många olika miljöer, däribland kristna, säger Gerntholtz till IPS.

Som exempel nämner hon att 48 procent av de flickor i Burkina Faso som nu är mellan 20 och 24 år gamla giftes bort innan sin 18-årsdag, medan siffran i Kamerun ligger på 36 procent och i Centralafrikanska republiken på hela 61 procent.



Thalif Deen

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *