Port-au-Prince, 121002 (IPS) – Flera tusentals haitier från olika politiska läger demonstrerade på söndagen med krav på att president Michel Martellys regering avgår. Protesterna har på senare tid tilltagit mot de stigande priserna i landet och regeringens oförmåga att skapa nya bostäder åt jordbävningskatastrofens offer.
Söndagens demonstration hölls på 21-årsdagen av den statskupp som störtade den dåvarande presidenten Jean-Bertrand Aristide från makten.
Demonstranterna bar banderoller på sin väg mot ruinerna av nationalpalatset – som förstördes vid jordskalvet den 12 januari 2010 – och skrek slagord där de fördömde de stigande levnadsomkostnaderna, korruptionen inom regeringen, samt krävde Martellys avgång.
Bland deltagarna fanns hundratals anhängare till Aristides parti Lavalas, men också företrädare för partier och grupper som en gång i tiden demonstrerade på gatorna för att få bort den förre prästen och presidenten Aristide. År 2004 störtades Aristide med stöd av just dessa politiska grupper. Han hade då redan störtats en gång vid en statskupp 1991, vilken ledde fram till att en brutal militärregim tog över makten i landet de kommande tre åren.
På söndagen marscherade dock de båda fiendegrupperna tillsammans efter två veckor av olika protestaktioner i landet.
Under augusti steg konsumentpriserna i landet med nästan en procent, och under det senaste året har inflationen legat på över sex procent. I ett försök att lugna befolkningen tillsatte regeringen nyligen en kommitté för “prisstabilisering” och meddelade att man skulle importera stora mängder ris från Japan. Den senare åtgärden har dock mött hård kritik från både ekonomer och risbönder som hävdar att den är ett utslag av populism som kommer att skada det lokala jordbruket.
Närmare 360 000 haitier lever fortfarande i tältläger efter den förödande jordbävningen, och mer än två tredjedelar av befolkningen tvingas leva på mindre än två dollar om dagen, enligt Världsbanken.
Under de senaste två veckorna har mängder av haitier i ett halvdussin städer i landet begett sig ut på gatorna för att protestera mot de höjda matpriserna, uteblivna löner och mot den osäkerhet och kriminalitet som plågar många städer.
-Denna rörelse kommer att sprida sig, och fler städer kommer att demonstrera, sade den regeringskritiske senatorn Moïse Jean Charles i en radiointervju i förra veckan.
Även flera andra politiker har ställt sig bakom protesterna. Den tidigare presidentkandidaten Mirlande Manigat sade nyligen att “utvecklingen visar att människor inte längre bara talar – de agerar också”.
Partiet Organisation Peuple en Lutte, OPL, skickade nyligen ut en kommuniké där man kritiserade den “sorgliga situationen i landet” och de usla “framtidsmöjligheterna”, som man menar beror på regeringens “antidemokratiska attityd” och myndigheternas “enväldiga beslut” som enligt OPL “leder hela samhället den farliga vägen mot illegitimitet och kronisk politisk instabilitet”. Denna kritik är riktad mot de konstitutionella förändringar som regeringen drivit igenom trots att många analytiker menar att de strider mot författningen.
I samband med att han nyligen besökte Haiti kritiserade även Ivan Simonovic, FN:s assisterande generalsekreterare för mänskliga rättigheter, bristen på utveckling i landet. Enligt Simonovic har befolkningen under alldeles för lång tid förvägrats “sina ekonomiska och sociala rättigheter” och inte ens fått tillgång till en grundläggande service. “Nya utvecklingssatsningar måste grundas på de mänskliga rättigheterna och försäkra att framgångarna delas av alla, i synnerhet de fattigaste”, sade Simonovic, enligt ett pressmeddelande.
I ett tal inför FN:s generalförsamling i förra veckan uppmanade president Martelly världens rika länder att infria sina löften om att hjälpa Haiti med återuppbyggnaden efter det förödande jordskalvet. Trots att det nu har gått 32 månader sedan jordbävningen, som kostade minst 200 000 människors liv och orsakade enorma materiella skador, så har enligt FN bara hälften av de tolv miljarder dollar som det internationella samfundet utlovade för att hjälpa landet utbetalats hittills.
*IPS kan erbjuda våra prenumeranter bilder till vissa av våra artiklar. Dessa säljs separat till ett fast pris på 500 kronor styck, eller genom särskilda bildabonnemang. Om ni vill publicera denna bild var vänlig och mejla vår svenska redaktion på: sweden(a)ipsnews.net och meddela att ni använt den.

