Minst sex dödsoffer om dagen i Kinas gruvor

Peking, 120504 (IPS) – Kinesiska kolgruvor fortsätter att vara en av världens farligaste arbetsplatser – något som understryks av rapporter om flera dödsbringande olyckor på senare tid. Men det är också en industri som är omgärdad av illegal verksamhet, lokal korruption och mörkläggning av dödsolyckor.

Nio kolgruvearbetare dödades vid den senast kända olyckan, som inträffade i Mongoliet den 23 april. Samtidigt greps 21 personer, anklagade för att ha försökt mörklägga händelsen.

Nyligen omkom minst tio andra personer som arbetade vid en illegal gruva i provinsen Shanxi i samband med en översvämning. Vid en annan olycka nyligen i Henan-provinsen omkom minst fem gruvarbetare.

Trots att säkerheten tycka ha förbättras betydligt i landets gruvor på senare år, så betraktas de fortfarande som bland de farligaste i världen. Enligt officiell statistik omkom 1 973 gruvarbetare förra året, vilket är en kraftigt minskning jämfört med de 7 000 dödsfall som rapporterades för tio år sedan. År 2010 omkom dock i genomsnitt minst sex personer om dagen i kinesiska gruvor.

Aktivister menar dock att det verkliga antalet dödsfall kan vara betydligt högre. Människorättsaktivisten Pen Fei säger att en stor andel av olyckorna mörkläggs, eftersom gruvägarna erbjuder offrens familjer ett betydligt högre skadestånd än vad de skulle få om de vände sig till myndigheterna. Enligt Pen är dessutom de lokala myndigheterna ofta korrumperade.

-Gruvarbetarna är utsatta för övergrepp, är dåligt betalda och arbetar utan offentlig insyn. De tar jobben för att förbättra familjens ekonomi, men hamnar i en eländig situation.

Enligt Pen tvingas många gruvarbetare slita “som slavar” med arbetspass som kan bli så långa som upp till 48 timmar.

De statliga myndigheterna har infört nya säkerhetsbestämmelser som ska vara genomförda senast i juni nästa år. Innan dess måste gruvorna ha förbättrat säkerheten. Myndigheterna har även arbetat för att minska antalet illegala gruvor i landet, och har avskedat lokala myndighetspersoner som struntat i säkerhetsreglerna. Efter katastrofen i Heilongjiang år 2009, då 104 gruvarbetare omkom i samband med en explosion, avskedades tre högt uppsatta myndighetsföreträdare.

År 2010 genomdrevs en ny lag som innebär att cheferna på gruvorna måste följa med sina anställda ner i schakten. Om de inte gör det riskerar de att dömas till höga böter och fråntas rätten till att inneha framtida chefsbefattningar. Lagen infördes för att öka gruvägarnas ansvar för säkerheten, men många har ansträngt sig för att kringgå lagen. Kinesiska medier har bland annat rapporterat om hur cheferna vid en gruva hyrde in vikarier som fick ta deras roll nere i gruvan.

I november förra året avslöjades hur en gruvchef svärtat ned sitt ansikte med kol i ett försök att påskina att han varit nere i schaktet med sin personal, i samband med att 34 gruvarbetare omkom på grund av en gasläcka.

Enligt juridikprofessorn He Bing betraktas många av landets gruvor som illegala, eftersom myndigheterna medvetet undviker att utfärda alla tillstånd som behövs.

-Och om en olycka inträffar kan myndighetspersonerna hänvisa till det och låta gruvägarna ta det fulla ansvaret, säger He Bing.

He menar att myndigheterna i stället måste agera hårdare för att genomdriva lagarna, och öka den officiella kompensation som betalas ut till anhöriga i samband med gruvolyckor. Detta för att undvika att gruvägarna gör upp med familjerna för att mörklägga att en olycka har inträffat.

Clarissa Sebag-Montefiore

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *