Leipzig, 110610 (IPS) – En av de främsta dödsorsakerna för barn över fem år är bilar och lastbilar. Och nio av tio av dessa barn dör i samband med trafikolyckor i utvecklingsländerna.
Varje dag dödas närmare 3 500 människor i trafiken världen över. Dessutom skadas runt 13 700 personer varje dag, och detta är siffror som kommer att stiga snabbt under det kommande årtiondet om inget görs för att förhindra utvecklingen. Det säger Etienne Krug, chef för WHO:s avdelning för skadeprevention.
Krug besökte nyligen Leipzig för att lansera en FN-satsning som syftar till att under det kommande årtiondet häva den pågående globala utvecklingen, där allt fler dödas och skadas på världens vägar.
-Vi har möjlighet att rädda fem miljoner människors liv under det kommande decenniet genom att förbättra trafiksäkerheten, säger Krug till IPS.
Men för att uppnå detta krävs det enligt honom både kulturella förändringar och ökade kunskaper.
Närmare nio av tio dödsfall i trafiken inträffar i utvecklingsländer. Att siffrorna är så höga i dessa länder beror enligt Krug på den ökande fordonstrafiken i kombination med bristande trafiksäkerhetsregler.
Endast 15 procent av världens länder har en omfattande lagstiftning mot rattfylleri, eller hjälmtvång för moped- och motorcyklister. Den siffran hoppas FN på att få upp till 50 procent till år 2020, enligt Krug.
Som exempel på en lyckad utveckling pekar han på att när Vietnam införde hjälmtvång för två år sedan så ökade snabbt antalet hjälmförsedda förare från 20 till över 90 procent. I Brasilien infördes nyligen hårda regler mot rattfylleri, och i Mexiko infördes bältestvång.
-Det behövs många fler insatser av den typen, säger Krug.
Vid sidan av de privata tragedier som trafikolyckor förorsakar så belastar även olyckorna sjukvården mycket hårt. Enligt Krug betalar satsningar på förbättrad trafiksäkerhet tillbaka sig tjugo gånger om rent samhällsekonomiskt.
Ofta känner dock inte de lokala myndigheterna till hur kostsamma trafikolyckorna är, eftersom det saknas tillförlitlig statistik, säger Steve Perkins, vid det Paris-baserade transportforskningscentret JTRC.
-En studie över personal som arbetade med att desarmera minor i Kambodja visade att fler av dessa skadades i trafikolyckor än i samband med sitt minröjningsarbete, säger Perkins.
Kevin Watkins, forskare vid Oxford som skrivit en rapport om vägsäkerhet i förhållande till millenniemålen, menar att det är iögonfallande att de mängder av liv som skördas i trafiken sällan blir belysta tillsammans med andra utvecklingsfrågor.
Watkins skriver att det inte bara är “irrationellt” utan också “etiskt oförsvarligt” att världssamfundet inte i högre grad uppmärksammar alla de dödsfall som trafiken skördar bland barn i åldrarna mellan 5 och 14 år. I denna åldersgrupp är just trafiken en stor dödsorsak.
Närmare hälften av dödsoffren på världens vägar är gångtrafikanter, cyklister och motorcyklister, och det är därför av stor vikt att man satsar större resurser för att öka trafiksäkerheten för dessa grupper, enligt FN.

