Fängelse kan vänta ungersk hembarnmorska

Prag, 110124 (IPS) – En barnmorska i Ungern kan komma att dömas till fem års fängelse efter att ha assisterat vid hemförlossningar. Barnmorskeförbund runt om i världen riktar nu skarp kritik mot de ungerska myndigheternas agerande.

Agnes Gereb, som har förlöst tusentals kvinnor vid hemförlossningar, sitter i husarrest anklagad för vårdslöshet och tjänstefel vid fem av de födslar som hon assisterat vid.

De som stödjer henne hävdar att anklagelserna, som följt efter år av trakasserier från polisen, inte bara är en maktuppvisning från det konservativa och okunniga medicinska etablissemanget som desperat försöker behålla kontrollen över en lukrativ verksamhet – utan också utgör ett hot mot kvinnors rättigheter.

-Det här handlar absolut inte bara om Agnes utan om ett förnekande av kvinnors rättigheter, säger Donal Kerry, talesperson för den ungerska organisationen för hemförlossningar som visat sitt stöd för Gereb.

-Agnes är en företrädare för kvinnors rättigheter – och kvinnans rätt att välja var och hur hon föder.

Hemförlossningar är i teorin tillåtna enligt lag i Ungern men myndigheterna har upprepade gånger underlåtit att utfärda tillstånd för barnmorskor för förlossningar utanför sjukhus. Landets styrande har också misslyckats med att fastställa vad som är att betrakta som en säker miljö för förlossningar.

Det innebär i praktiken att varje barnmorska som assisterar vid en hemförlossning kan anklagas för att utsätta mödrar eller barn för fara genom att de arbetar utan tillstånd under osäkra förhållanden.

Gereb som är gynekolog och en världskänd expert på hemförlossningar har inte brytt sig om risken för att straffas och har hjälpt till vid fler än 3 500 hemförlossningar under de senaste 20 åren.

Gerebs anhängare menar att hon och andra som bistår vid hemförlossningar har utsatts för hot och trakasserier och att lagstiftningen gör att kvinnor i praktiken inte ges någon möjlighet att föda i hemmet.

Agnes Gereb greps i oktober förra året efter att ha varit tvungen att föra en kvinna till sjukhus i samband med en hemförlossning.

Hon häktades och utsattes för upprepade kroppsvisiteringar och kedjades fast. Strax innan jul, efter internationella protester, släpptes hon och placerades under husarrest i väntan på rättegång.

Barnmorskeförbund runt om i hela världen har riktat skarp kritik mot de ungerska myndigheternas agerande. Det starkaste stödet kommer från barnmorskor i andra central- och östeuropeiska länder som säger att de står inför liknande, om än något mindre extremt, motstånd mot hemförlossningar från det medicinska etablissemanget.

I många länder i regionen är hemförlossningar tillåtna enligt lag, men de motarbetas hårt av läkare som hävdar att det finns stora risker med att föda i hemmet. I vissa länder, bland annat Polen och Tjeckien omfattas inte hemförlossningar av den statliga sjukförsäkringen, vilket gör att många blivande föräldrar inte har råd att välja det alternativet.

I Polen och Tjeckien sker några hundra hemförlossningar per år. I västeuropeiska länder är andelen högre. I Nederländerna sker mer än 30 procent av födslarna i hemmet.

Medicinska studier som behandlar säkerheten kring hemförlossningar är ofta kontroversiella och förespråkare och kritiker citerar olika studier för att argumentera för sin sak.

Barnmorskor som assisterar vid hemförlossningar hävdar att okunskap och farhågor att förlora extra inkomster ligger bakom läkares kraftiga motstånd mot födslar i hemmet.

-Läkare är motståndare framförallt på grund av okunnighet. De utbildas på sjukhusen och har i stort sett bara sett bara sett födslar i sjukhusmiljö, säger Zuzana Stromerova, som arbetar som barnmorska i Tjeckien och som har hjälpt till vid hundratals hemförlossningar.

Pengar under bordet för att säkerställa en god vård på sjukhuset är vanligt i hela Östeuropa och ofta förekommande i samband med förlossningar där läkare kan efterfråga eller erbjudas summor på flera hundra euro.

-En läkare har makt att påverka de blivande föräldrarna och kan berätta om alla hemska saker som kan gå fel vid en förlossning. I sådana fall blir de blivande föräldrarna mycket villiga att lämna över en massa pengar för att se till att läkaren närvarar vid förlossningen, säger Zuzana Stromerova.

Ny lagstiftning som kommer att möjliggöra hemförlossningar under medicinsk kontroll väntas dock komma i Ungern inom några månader.

Nu hoppas förespråkare att barnmorskor kommer tillåtas att bistå vid hemförlossningar utan rädsla för att åtalas.

-Vi vill se ett slut på kriminaliseringen av barnmorskorna, säger Donal Kerry, talesperson för den ungerska organisationen för hemförlossningar.

Pavol Stracansky

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *