Ökat importberoende bland de minst utvecklade länderna i Afrika

Genève, 101201 (IPS) – De allra fattigaste länderna i Afrika har under de senaste åren blivit allt mer beroende av matimport och industrierna har inte kunnat dra nytta av marknadsliberaliseringarna. Det visar en ny rapport från FN-organet Unctad som nu kräver att ländernas position stärks, bland annat i förhandlingar inom världshandelsorganisationen WTO.

Trots högkonjunkturen i mitten av 2000-talet och uppsvinget i intäkter för råvaruexporten har de minst utvecklade länderna i Afrika inte gått mot diversifierade ekonomier och en ökad försäljning av förädlade produkter. Jordbrukssektorn har inte heller gynnats, vilket bland annat lett till att länderna har blivit allt mer beroende av matimport.

Det är några av slutsatserna i en ny rapport från Unctad, FN:s organ för handel och utveckling, som presenterades den 25 november.

Vid lanseringen av rapporten refererade Unctads generalsekreterare Supachai Panitchpakdi till den genomsnittliga tillväxttakten på sju procent per år som uppmättes bland de minst utvecklade länderna, de så kallade LDC-länderna, under högkonjunkturen mellan åren 2002 och 2007.

-Men högre råvarupriser – i huvudsak på olja och gas – har inte löst problemen med stigande och sjunkande priser och beroendet av råvaruexport. Det här tillväxtmönstret är inte hållbart, säger han.

-Globaliseringen har inte behandlat alla lika. LDC-länderna är förlorare på grund av sitt beroende av råvaruexport. Under högkonjunkturen ökade beroendet av råvaruexporten medan det skedde en nedgång inom tillverkningsindustrin. Avindustrialiseringen är ett stort bekymmer, säger Zeljka Kozul-Wright, som är chef för avdelningen för LDC-länderna vid Unctad.

Supachai Panitchpakdi påpekar att ett av skälen till den svåra situationen för de minst utvecklade länderna är att de alltför snabbt har öppnat sina marknader.

-I Afrika har länder som har krav på sig att följa Internationella valutafondens strukturanpassningsprogram inte kunnat föra någon industriell politik, därför har det inte funnits någon förberedelse för industrierna för att de ska kunna dra nytta av liberaliseringen. I Zambia, till exempel, har det skett en nedläggning av hela textilindustrin. Liberaliseringen måste ske i rätt ordning.

Enligt Kozul-Wright har de minst utvecklade länderna i Asien lyckats bättre med en allt mer diversifierad export än länderna i Afrika.

En av konsekvenserna av dessa problem är en ökad fattigdom. Enligt Unctads rapport har antalet människor som lever i extrem fattigdom i LDC- länderna ökat med tre miljoner per år under högkonjunkturen mellan 2002 och 2007 och uppgick till cirka 421 miljoner människor 2007 – dubbelt så många som 1980.

Under samma period har matimporten ökat från en kostnad på motsvarande 63 miljarder kronor 2002 till 168 miljarder kronor under 2008.

En fortsatt handel på nuvarande sätt kommer enligt Unctad inte att generera någon tillväxt för de minst utvecklade länderna. FN-organet föreslår istället nya internationella ekonomiska system, utöver bistånd och handel, som bland annat inbegriper teknikutveckling och en anpassning till klimatförändringarna.

Unctad föreslår bland annat medfinansiering till initiativ inom den privata sektorn, särskilt inom infrastruktur. Enligt Unctad måste även systemen för skuldlättnader förbättras eftersom antalet skuldsatta LDC-länder är på uppgång.

Unctad ställer också krav på åtgärder när det gäller världshandelsorganisationens handelsförhandlingar inom den så kallade Doharundan och har bland annat krävt 100 procent tullfritt och kvotfritt tillträde till marknaden för LDC-länderna, samtidigt som villkoren för dessa länder bör minimeras.

Det finns även behov av att lägga på skatt för transaktioner på handel med råvaruderivat (finansiella instrument som är kopplade till de framtida priserna på tillgångar) för att kunna uppnå en stabilisering av råvarupriserna. Supachai Panitchpakdi säger att det är oroande att ett likviditetsöverskott kunde driva upp priserna på majs och vete under 2010.

När det gäller teknikutveckling bör Trips-avtalet inom världshandelsorganisationen granskas noggrant eftersom det inte har genomförts på ett sätt som gynnar utvecklingsländerna, enligt Unctad. Vidare bör de industrialiserade länderna arbeta för ökad tekniköverföring till de minst utvecklade länderna.

Slutligen, när det gäller klimatförändringarna – där LDC-länderna står för endast en procent av de totala utsläppen av växthusgaser, men drabbas hårdast av klimatförändringarnas konsekvenser – krävs finansiering för att hejda ytterligare klimathot.

Enligt Supachai Panitchpakdi är också ett utökat samarbete mellan länderna i Syd viktigt för att stärka de minst utvecklade länderna.

*IPS kan erbjuda våra prenumeranter bilder till vissa av våra artiklar. Bilderna säljs separat till ett fast pris på 500 kronor. Om ni vill publicera denna bild var vänlig och mejla vår svenska redaktion på: ipsnews(a)telia.com och meddela att ni använt den.



Isolda Agazzi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *