Balkan: Nytt museum belyser romers liv – och lidanden

Belgrad, 091029 (IPS) – I förra veckan invigdes ett museum tillägnat romernas historia i Belgrad. Det är det första av sitt slag i regionen, och syftet är att skingra fördomarna kring en av samhällets mest missgynnade grupper.

– Detta är det första museet tillägnat romernas kultur i denna del av Europa och målsättningen är att utplåna de djupt liggande fördomarna om att romerna är obildade, säger museichefen Dragoljub Ackovic, vars institution slog upp portarna i onsdags i förra veckan.

Det finns ingen tillförlitlig statistik över hur många romer som lever i det forna Jugoslavien, men enligt en folkräkning som genomfördes i Serbien för sju år sedan fanns det då drygt 100 000 romer i landet. Romska organisationer hävdar dock att det verkliga antalet är betydligt fler. Inte heller i Bosnien eller Kroatien finns någon tillförlitlig statistik.

– Romerna vill ogärna uppge sin etnicitet i samband med folkräkningar, utan uppger hellre att de tillhör den folkgrupp som är vanligast, i syfte att smälta in bättre, säger Ackovic till IPS. Ackovic påpekar att många romer dessutom saknar identitetshandlingar, och av det skälet inte ingår i folkräkningarna.

Det lilla romska museet ligger på en livlig gata i Belgrad, och dess första utställning är kallad “Romernas ord” och består av över hundra textdokument. Där ingår ett exemplar av den äldsta romska text som finns bevarad, som gavs ut i England 1573. Här finns även flera exemplar av den romska dagstidningen Romano Lil (Romernas röst), som publicerades i Belgrad från 1935 och fram till den tyska ockupationen 1941.

På en av väggarna finns en skiss som beskriver hur de första romerna anlände till Balkan, via en cirkus som anlände från Grekland till Serbien 1322. De flesta romerna anlände senare till regionen i samband med den turkiska ockupationen i slutet av 1300-talet. Gamla turkiska dokument har visat att det fanns romska kvarter i de flesta större serbiska städer under 1500-talet.

Museet har kommit till stånd genom bidrag från Belgrads kommun och flera romska organisationer.

– Det råder ingen tvekan om att romerna har lämnat ett stort bidrag till Belgrads kultur och historia, säger stadens borgmästare Dragan Djilas till IPS. Men museet lyfter inte bara fram romernas historia, utan presenterar även dystra fakta om romernas nuvarande situation i regionen.

Över hela Balkan tvingas romska barn gå i skolor för barn med särskilda behov, trots att de inte har några funktionshinder. Den vanligaste orsaken som anges av myndigheterna är att barnen inte är tillräckligt bra på det lokala språket.

Säkerhetsorganisationen OSCE har i en rapport från Bosnien belyst att en majoritet av landets romer inte är läs- och skrivkunniga, samt att nio av tio saknar sjukvårdsförsäkring. En liknande studie från den romska organisationen April 8 visar att de flesta av romerna i Serbien lever i “kartongstäder” i de stora städernas utkanter. Medellivslängden för en romsk kvinna är enbart 45 år, medan männen i genomsnitt blir 56 år gamla.

– Det finns en sak som är värre än att vara kvinna i Serbien och det är att vara romsk kvinna, säger Jasna Ilic som arbetar vid det romska kvinnocentret Bibija.

Vesna Peric Zimonjic

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *