Peshawar, 090824 (IPS) – I år blir det många avbokningar till muslimernas heliga stad Mecka i Saudiarabien. Samtidigt som muslimer världen över har inlett fastemånaden ramadan i helgen har den saudiska regeringen förbjudit riskgrupper som minderåriga och kroniskt sjuka att genomföra årets pilgrimsfärd.
Skälet är oron för en spridning av den så kallade svininfluensan. Arabiska hälsovårdsministrar har beslutat att införa reserestriktioner för årets pilgrimsfärd till städerna Mecka och Medina.
Barn och äldre, samt personer med kroniska sjukdomar, hindras att genomföra den årliga pilgrimsfärden.
– Efter de saudiska myndigheternas uttalande har vi bett äldre, över 65 år, och barn under 12 år, samt personer med allvarliga hjärt- och kärlsjukdomar, astma, tuberkulos och svår diabetes att skjuta upp sina pilgrimsfärder till ett annat år, säger Rasheed Juma, Pakistans hälso- och sjukvårdsminister, till IPS.
Landets hälsodepartement planerar också att utöka kontrollerna vid flygplatserna och har även spridit informationsmaterial och producerat informationsfilmer om influensan som ska visas i pilgrimsläger.
– Det kommer även att finnas sjukvårdsexpertis på plats under pilgrimsfärden, säger Rasheed Juma.
Efter fastemånaden sammanstrålar miljoner muslimer i staden Mecka i Saudiarabien, vid den största årliga pilgrimsfärden i världen, som avslutas med högtidsfesten Eid al-Adha.
– Den saudiska regeringens beslut går emot Islam. Jag har ordnat med pengar för att kunna komma iväg. Regeringens beslut sätter stopp för mina planer, säger 70-åriga Gul Anar Khan.
Kamran Zeb, ordförande för pilgrimsarrangörernas förbund i Pakistan, säger till IPS att cirka 160 000 människor väntas genomföra årets pilgrimsfärd, men 40 procent av dessa är över 70 år och kommer inte att kunna delta.
Den veckolånga pilgrimsfärden hadj sker under den tolfte månaden i den muslimska kalendern. Varje frisk vuxen muslim som har råd är förpliktigad att någon gång i livet vallfärda till islams heliga stad Mecka.
Enligt Världshälsoorganisationen, WHO, har över 182 000 människor i 78 länder hittills smittats av AH1N1-viruset och 1 799 personer har dött. Saudiarabien och Egypten är de två länder i Mellanöstern som drabbats värst av den så kallade svininfluensan.
I Riyad i Saudiarabien har 232 smittade rapporterats och sex dödsfall. I Kairo i Egypten har 117 smittade rapporterats och ett dödsfall. I de flesta fall handlar det om pilgrimer som rest till Mecka eller Medina i Saudiarabien och smittats där.
*IPS erbjuder våra prenumeranter bilder till vissa av våra artiklar. Dessa säljs separat till ett fast pris på 500 kronor. Om ni vill publicera denna bild var vänlig och mejla vår svenska redaktion på: ipsnews(a)telia.com och meddela att ni använt den.
- Affischer i staden Peshawar i Pakistan med reklam för pilgrimsfärden hadj. Foto: Ashfaq Yusufzai/IPS

