Namibia: Finansexperter kritiska till utländskt bistånd

Windhoek, 090408 (IPS) – USA ska ge motsvarande 2,4 miljarder kronor i bistånd till Namibia under de närmsta fem åren. Det kritiseras av finansexperter i landet som menar att biståndet kommer att påverka landet negativt.

Fastän investeringar för tryggad livsmedelsförsörjning, utbildning och hållbar utveckling behövs för att lyfta landet befarar vissa att inflödet av pengar kommer att hämma landets utveckling och göra det allt för beroende av dessa medel.

Den zambiska ekonomen Dambisa Moyo skapade stora rubriker i februari när hon meddelade att rika länder borde stoppa biståndet till Namibia. I boken Dead Aid framställer hon bistånd – bortsett från akut nödhjälp – som skadligt och något som påverkar ett lands utveckling negativt.

Hennes huvudsakliga argument är att bistånd leder till minskade sociala resurserna, ersätter investeringar, orsakar inflation, påverkar exporten, underblåser inbördeskrig och korruption och medför att man inte tar vara på de tillgångar som finns.

Namibias regering är entusiastisk och tar Dambisa Moyos varningar med en nypa salt. De amerikanska biståndsmedlen från utvecklingsfonden MCA, Millenium Challenge Account, ska användas för att uppfylla FN:s millenniemål om en halverad fattigdom till år 2015.

Men även fler finansexperter i landet är skeptiska och menar att Namibia istället borde använda sina resurser mer effektivt och satsa på långsiktig ekonomisk utveckling.

Matthias Schmidt, ekonom på forskningsinstitutet IPPR, Institute of Public Policy Research, säger att bistånd skapar en inställning att givarna ska ta hand om situationen och leder till ett ekonomiskt beroende.

– Ett minskat bistånd skulle i själva verket främja tillväxten.

Men ekonomen Daniel Motinga menar tvärtom att pengarna från utvecklingsfonden kan vara viktiga eftersom en stor del avsatts för infrastruktur.

– Det är något som landet behöver just nu. På det sättet kan man säga att biståndet kan komma att lägga en viktig grund för tillväxten i framtiden.

Oliver Pierson, från MCA, säger att de tagit till sig kritiken men tillägger också att fonden delvis kom till som en reaktion på sådan kritik.

– Det här är under en begränsad tid. Det handlar om fem år då vill vi hjälpa till att bygga upp strukturer som stimulerar ekonomisk tillväxt och investeringar.

Servaas van den Bosch

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *