Japan: Utnyttjade gästarbetare i demonstration *Med bild

Tokyo, 080310 (IPS) – Den japanska befolkningen blir allt äldre och landet behöver hjälp av utländsk arbetskraft om inte ekonomin ska stagnera. Men många gästarbetare känner sig utnyttjade och diskriminerade. På söndagen demonstrerade närmare 300 utländska arbetare i Tokyo med krav på att landets regering ser till att de behandlas bättre.

Demonstranter från en lång rad olika länder deltog i demonstrationen och flera talare vittnade om de problem som gästarbetarna möter på den japanska arbetsmarknaden – däribland trenden att utländska arbetare anställs så billigt som möjligt och sedan utnyttjas maximalt. Ippei Torii, ordförande för fackföreningen Zentoitsu, sa i ett tal inför demonstranterna att kinesiska gästarbetare tvingas arbeta i landets fabriker för usla löner. – De företag som anställer utländska arbetare som billig arbetskraft måste stoppas, sa Torii. Kanadensaren Michael Paul menar att de arbetskontrakt som erbjuds ofta är mycket dåliga och att de utländska arbetarna har en mycket svag ställning.

– Och situationen blir bara sämre och sämre, säger Paul. Louis Carlet, biträdande generalsekreterare för fackförbundet NUGW, säger att det är vanligt med främlingsfientlighet i det japanska samhället, men påpekar samtidigt att samhället redan är mångkulturellt. – Vi kan skapa ett friskt samhälle byggt på samarbete och medkänsla istället för orättvis konkurrens, säger Carlet.

Det föds allt färre barn i Japan, och enligt vissa beräkningar kan landets nuvarande 127 miljoner invånare ha minskat till 100 miljoner fram till år 2050, om den nuvarande trenden håller i sig. Detta gör att landet blivit alltmer beroende av den utländska arbetskraften. Men många gästarbetare saknar bland annat grundläggande skydd i form av sjukvårds- och arbetslöshetsförsäkringar. De flesta fackföreningarna har som främsta mål att de utländska arbetarna ska beviljas permanenta arbetstillstånd. För närvarande får de flesta bara tillfälliga tillstånd att arbeta i landet. Paola Chagas kom till Japan från Brasilien för fem år sedan, och säger att de största problemen handlar om att de utländska arbetarna både har sämre socialt skydd och sämre löner. Hon skar sig illa på sin arbetsplats och kämpar just nu för att få arbetsgivaren att betala sjukhusräkningen. Enligt Chagas behandlas de utländska och inhemska arbetarna mycket olika av företagen. – Vi får inte de bonusar och tillägg som våra japanska arbetskamrater får, och inte heller någon betald semester. Vår kamp handlar om att få arbetsgivarna att följa landets arbetsrättslagar, säger Chagas.

*IPS kan numera erbjuda våra prenumeranter bilder till vissa av våra artiklar. Dessa säljs separat till ett fast pris på 500 kronor. Om ni vill publicera denna bild var vänlig och mejla vår svenska redaktion på: ipsnews(a)telia.com och meddela att ni använt den.



Catherine Makino

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *