Mbeki försöker bryta dödläget i Zimbabwe

Harare, 080116 (IPS) – Sydafrikas president Thabo Mbeki är utsedd av det regionala samarbetsorganet SADC att försöka bryta det politiska dödläget mellan regimen och oppositionen i det krisdrabbade Zimbabwe. Men förhandlingarna går trögt.

SADC:s främsta målsättningen är att bereda marken så att ett fritt och rättvist val ska kunna hållas i landet nästa månad.

Förhandlare från Robert Mugabes styrande parti Zanu-PF och från oppositionspartiet MDC har rest fram och tillbaka mellan Harare och Pretoria. Förhandlingarna återupptogs i Pretoria i helgen under direkt ledning av Mbeki, som nu är pressad att försöka nå fram till några resultat innan valet.

Mbeki fick i mars förra året uppdraget att försöka bryta den politiska och ekonomiska krisen Zimbabwe genom att förmå regimens och oppositionens företrädare att tala med varandra. – Dialogen har återupptagits. Våra företrädare är just nu i Sydafrika efter att president Thabo Mbeki gått in för att bryta dödläget, sa Zimbabwes justitieminister Patrick Chinamasa nyligen till de zimbabwiska statsmedierna. I Zimbabwe råder det stor brist på det mesta – som mat, elektricitet och rent vatten. Inflationen är skyhög och ligger på en nivå som Världsbanken menar är helt abnorm för ett land som inte befinner sig i krig.

Förhandlingarna mellan regimen och oppositionen har strandat efter att MDC krävt att de båda parterna ska komma överens om en ny tillfällig konstitution före valet. Oppositionsledaren Morgan Tsvangirai menar att regimen bara är intresserad av kosmetiska reformer av de repressiva lagarna, och att man inte är vill delta i några verkliga förhandlingar. – Mugabe vill ha ett låtsasval. Vi har hamnat i ett dödläge kring avgörande frågor som skulle kunna leda oss vidare, säger Tsvangirai till IPS.

Oppositionen har förvarnat att man kan komma att uppmana till omfattande protester om Mugabe insisterar på att anordna ett riggat val i mars. MDC menar istället att valet bör hållas först efter att en ny tillfällig konstitution har tillkommit, och i enlighet med denna nya konstitution. Detta skulle enligt oppositionen förbättra chanserna för ett fritt och rättvist val. Inför valet kräver oppositionen bland annat att även zimbabwier i exil ska få delta, att striktare regler för hur rösträkningen ska gå till införs, samt en tydlig roll för internationella valobservatörer. Regimen har hittills antytt att man bara kan tänka sig att tillåta valobservatörer från “vänligt sinnade” nationer. Mugabe, som för närvarande är på sin årliga semester i Asien, har med bestämdhet hävdat att valet ska av stapeln som planerat.

Tonderai Kwidini

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *