USA: New Jersey avskaffar dödsstraffet

New York, 071218 (IPS) – På måndagen undertecknade New Jerseys guvernör Jon Corzine ett förbud mot avrättningar. Delstaten är den första i USA som officiellt avskaffat dödsstraffet sedan det återinfördes i landet.

New Jersey blev därmed den 14:e av landets 50 delstater där dödsstraff inte får tillämpas. Dödsstraffsmotståndaren Corzine menade att det var en stor dag. – Den 17 december 2007 är en mycket betydelsefull dag för delstaten New Jersey och för de miljontals människor i vårt land och runt om i världen som är motståndare till dödsstraffet. Corzine uttryckte samtidigt sin sympati för alla brottsoffer som drabbats av hemska våldsbrott som mord. Men enligt guvernören är livstidsstraff utan möjlighet till nåd ett mycket bättre straff än “statligt sanktionerat dödande”. Brian Evans, vid Amnesty Internationals avdelning mot dödsstraffet, säger att beslutet i New Jersey är viktigt av flera skäl.

– Detta eftersom det är en folkvald församling, inte domstolar, som tagit beslutet. New Jersey är en stor och månfaldig delstat, så det kommer att få stor påverkan, säger han. Även människorättsorganisationen Human Rights Watch är mycket nöjda med beslutet.

– Detta innebär en strimma av hopp för de mer än tre tusen män och kvinnor som sitter i dödsceller i USA. Beslutet visar att framgångar är möjliga och innebär ett steg närmare den dag då USA förenar sig med alla jämförbara länder som redan avskaffat dödsstraffet, säger David Fathi vid Human Rights Watch till IPS.

Rajiv Fernando

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *