New Delhi, 071101 (IPS) – Den indiske affärsmannen Mukesh Ambani kunde efter veckans börsuppgång utnämna sig till världens rikaste person. Samtidigt anlände många tusen jordlösa och marginaliserade människor till huvudstaden för att kräva rätten till egen jordbruksmark.
Ambanis förmögenhet, som nu beräknas till över motsvarande 63 miljarder dollar, är en del av det ekonomiska mirakel som Indien genomgått under ledning av premiärminister Manmohan Singhs näringslivsvänliga regering. Men det är ett mirakel som inte omfattar de uppskattningsvis 70 procent av landets 1,1 miljarder medborgare som livnär sig inom jordbruket eller genom hårt dagarbete. Enligt Världsbankens beräkningar tvingas 450 miljoner indier klara sig på mindre än motsvarande sju kronor om dagen. På senare år har hundratals småbönder begått självmord efter att ha blivit djupt skuldsatta. I söndags samlades närmare 25 000 demonstranter mitt bland de inglasade galleriorna och skyskraporna i huvudstaden. De hade marscherat 30 mil, från staden Gwalior, och meddelade att deras krav var enkla – de vill ha små bitar jordbruksmark – och begärde “ingen lyx” som exempelvis tillgång till elektricitet. Polisen såg snabbt till att mota massorna till en stor marknadsplats, där de satte sig ner och meddelade att de var beredda att vänta på att regeringen skulle besvara deras krav. På måndagen gav manifestationen resultat. Regeringen gick då med på att utse en expertkommitté, ledd av premiärministern själv, med uppdrag att utreda hur man snabbare ska kunna genomdriva jordreformer i landet. P.V. Rajagopal, en av dem som organiserat protestmarschen, säger att mängder av småbönder på senare år har tvingats bort från sina odlingar på grund av industrier, gruvor, dammbyggen och andra projekt.
– Småböndernas redan ynkliga tilldelning av jordar är på väg att försvinna. Den fredliga kampen för att skydda de fattigas jordar måste föras nu, säger P.V. Rajagopal, som är ordförande för rörelsen Ekta Parishad. Trots att regeringskoalitionen, ledda av Kongresspartiet, fick makten i landet 2004 efter att ha lovat att ge den ekonomiska liberaliseringspolitiken ett “mänskligt ansikte”, så har de rika och inflytelserika kunnat ta över allt större delar av landets marker. Detta har i sin tur resulterat i att fler konflikter mellan småbönder och företagsintressen har blossat upp i landet. Tidigare i år tvingades myndigheterna i Västbengalen skrinlägga planerna på att låta en petrokemisk fabrik överta nästan 9 000 hektar mark. Detta efter att 14 bönder skjutits till döds av polisen i samband med att de protesterade mot planerna.

