"Utan rättvisa är inga städer säkra"

Haag, 071002 (IPS) – Fattiga som bor i städer drabbas hårdast av brottslighet, naturkatastrofer och osäkra förhållanden, enligt en rapport som FN:s boendeorgan Habitat släppte på måndagen, i samband med Internationella boende- och bebyggelsedagen.

Hälften av världens befolkning bor i dag i tätorter, och framemot år 2030 beräknas hela två tredjedelar vara stadsbor. Utmaningarna som den snabba urbaniseringen skapar måste hanteras genom rättvisa politiska riktlinjer och väl fungerande myndigheter på lokal nivå, om städerna ska bli säkra platser, skriver Habitat i rapporten “Att öka den urbana tryggheten och säkerheten”.

Mellan år 1980 och år 2000 ökade antalet anmälda brott globalt med 30 procent, från 2 300 till drygt 3 000 per 100 000 invånare, enligt rapporten. Undersökningar visar att ungefär hälften av alla medborgare, både i industrialiserade länder och i utvecklingsländer, ofta oroar sig för att utsättas för brott.

– 60 procent av stadsborna i utvecklingsländerna har utsatts för brott under de senaste fem åren, vilket visar att uppfattningen att det i första hand är de rika som drabbas av brott är felaktig, sa Habitats chef Anna Tibaijuka i samband med rapportens lansering i Haag på måndagen.

För att komma tillrätta med den brottslighet som drabbar fattiga krävs inte i första hand en starkare polismakt, enligt Anna Tibaijuka.

– Det är inte bara fattigdom, utan sysslolöshet som leder till att man börjar ägna sig åt brottslig verksamhet. Majoriteten av världens fattiga är ungdomar, som ofta ignoreras av politikerna. Att skapa sysselsättning och jobb åt unga är nyckeln till ett säkrare samhälle.

En annan avgörande faktor för att städer ska vara säkra är enligt Tibaijuka att människor har trygga hem. Men en tredjedel av världens urbana befolkning lever under ett konstant hot om att tvingas lämna sina bostäder, eller har osäkra hyresförhållanden. Detta underminerar säkerheten för nära en miljard människor, och det faktum att markvärdet i städerna ökar allt mer och bostadslösningarna i allt högre grad styrs av marknadskrafter gör att minst två miljoner fattiga stadsbor vräks från sina hem varje år, enligt Habitat.

Det ökande antalet naturkatastrofer – fyra gånger fler i dag än i mitten på 1970-talet – har ofta drabbat städerna, där de fattiga bor i de mest sårbara områdena. 98 procent av de 211 miljoner människor som drabbades av sådana katastrofer levde i utvecklingsländer, visar rapporten.

Men det finns också hoppfulla inslag bland FN-organets upptäckter. Ett av dem är exemplet Kuba, där man har utvecklat ett framgångsrikt system för att förebygga katastrofer som är helt integrerat i samhällsplaneringen och, påstår man, inte ens kräver extra resurser. Detta, menar Habitat, visar att frågan om säkerhet inte främst handlar om pengar, utan om politisk vilja.

Frank Mulder

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *