Boston, 071002 (IPS) – Chefen för FN:s program mot hiv och aids, Unaids, manar till aktion mot den smittospridning av hiv till barn som överförs genom sexuella övergrepp.
Det finns redan många program som fokuserar på hiv-positiva gravida kvinnor och barn, och det har gjorts framsteg på området, menar Unaids chef Peter Piot. – Det finns dock andra problem att tackla än smittospridningen från mor till barn. Men detta nonchaleras och till och med göms undan, säger Piot. Problemen som Piot talar om drabbar främst flickor och kvinnor. Till följd av brist på jämställdhet inom utbildning, egendomsrätt och i sexuella relationer är kvinnor mer utsatta för ofrivilligt sex och övergrepp.
– Flickor är mycket mer utsatta för hiv, säger Unaids-chefen.
Fler och fler kvinnor infekteras av hiv, vilket lett till en feminisering av pandemin. Detta gäller särskilt i Afrika, där nära 60 procent av dem som lever med hiv är kvinnor, jämfört med 50 procent i övriga världen. I Afrika söder om Sahara är 75 procent av 15-24-åringarna som har hiv kvinnor.
Enligt Världshälsoorganisationen WHO och Unaids levde 17,7 miljoner kvinnor i världen med hiv år 2006. – Barn och i synnerhet flickor får ofta hiv då de utsätts för sexuella övergrepp av äldre män, och vid sexuella relationer mellan unga tonåringar. Vi måste börja tala om detta, säger Piot.
Världens länder måste få igång en offentlig diskussion om dessa känsliga ämnen, om sexualkunskap och respekt för flickor och kvinnor, och kondomer och andra hiv-preventiva medel måste distribueras brett, anser han.
– Sexuella övergrepp sker överallt i världen. Precis som i fallet med våld mot kvinnor handlar det om samhällets normer och värderingar.
Unaids arbetar tillsammans med Global Coalition on Women and AIDS för att få ledande politiker att stifta och genomdriva lagar och handlingsprogram för att skydda kvinnors rättigheter, inklusive rätten till fullgod utbildning, egendom och skydd mot våld.
Men de som arbetar för att nå ut till människor med hiv och aids vet mycket lite om behoven hos de unga som lever med hiv och aids. Detta beror enligt Piot på att den gruppen inte har tagits upp som separat enhet då man samlat information – “ett misstag som de internationella organisationerna och epidemiologerna begått”.

