Karachi, 070307 (IPS) – Ickestatliga organisationer i Pakistan är upprörda över regeringens förslag att ålägga dem en slags uppförandekod som kommer att medföra att organisationernas aktiviteter granskas noga och – om myndigheterna inte gillar vad de ser – göra det möjligt att frysa deras tillgångar.
De ickestatliga organisationerna, så kallade NGO:s, anser att de nya förhållningsreglerna är politiskt motiverade och syftar till att inskränka gruppernas frihet. Mest upprörs de över den paragraf som deklarerar att om tillsynsmyndigheten upptäcker brister i organisationernas verksamhetsredovisning så kan deras tillgångar frysas.
“Vi håller helhjärtat med om behovet av insyn i och ansvarsskyldighet för statliga och ickestatliga organisationer, men vi anser att den nya uppförandekoden är onödig eftersom det redan finns lagar om detta”, skriver de ickestatliga organisationerna i ett uttalande.
Istället för att införa nya regler borde regeringen arbeta för att de som redan finns ska efterlevas, menar bland annat Harris Khalique, ordförande för Organisationen för ökad delaktighet, SPO. Han anser också att man borde ha konsulterat civilsamhället i processen som ledde fram till liggande förslag.
Och Pakistans ickestatliga forum, PNF – som är landets största sammanslutning av frivilligorganisationer – bekymrar sig för att de nya reglerna kan bereda mark för nya lagar som begränsar de ickestatliga organisationernas möjligheter att påverka.
Men Zobaida Jalal, utbildnings- och socialminister och en av dem som står bakom förslaget, tillbakavisar kritiken.
– Vi bjöd in omkring 700 NGO:s till de möten vi höll runt om i Pakistan om detta, och 400 av dem som gav oss respons var medlemmar i PNF. Och det är inget tvingande verktyg vi har skapat, det handlar inte om något som är juridiskt bindande, säger Zobaida Jalal.
SPO:s Harris Khalique anser dock att det faktum att förslaget är skrivet på engelska och nästan enbart har cirkulerat på internet har gjort det mycket svårt för civilsamhällets organisationer, varav många har sin bas på landsbygden och varken har tillgång till elektricitet eller datorer, att delta i processen. Och han övertygas inte av Jalals argument.
– Om förslaget går igenom kommer det att drabba våra små organisationer hårdast, de på landsbygden och kvinnogrupperna, säger han.
I Pakistan är termen “civilsamhället” ett paraplybegrepp som innefattar ickestatliga medborgargrupper, initiativ och nätverk, politiska partier, statliga organisationer, fackföreningar, den akademiska världen, pressgrupper, byråd och trosbaserade organisationer. Sedan början av 1990-talet har Pakistan sett en framväxt av en livskraftig och spretande NGO-sektor. Av de cirka 100 000 stora och små frivilligorganisationerna i landet är bara 44 000 registrerade hos det NGO-reglerande organet i landet.
Även om regeringsmakten har gett sitt stöd till den icke vinstdrivande sektorn på politisk nivå har relationerna mellan dem varit spända, vilket till stor del har berott på att staten ogillat att ickestatliga organisationer blandar sig i sociala eller politiska frågor. Regeringen har föredragit att grupperna engagerar sig i välfärdstjänster.

