Mexico City, 070130 (IPS) – Att använda kondomer är inte säkert, dagen-efter-piller är ett abortmedel och kampanjer mot homofobi propagerar för homosexualitet. I alla fall om man får tro Mexikos nye hälsominister José Córdova.
Människorättsaktivister och analytiker oroas över hälsoministerns utspel, men den katolska kyrkan och många konservativa organisationer är nöjda. De motsatte sig den förra regeringens politik rörande sexuell och reproduktiv hälsa, precis som José Córdova, som var ordförande i kongressens hälsovårdskommission mellan 2003 och 2006, under den förre presidenten Vicente Fox tid vid makten. Utnämningen av Córdova till hälsominister i president Felipe Calderóns regering, som installerades den 1 december förra året, bekymrade många. – Vi oroar oss för att folkhälsoarbetet ska gå baklänges under Calderóns regering. Córdova har gjort häpnadsväckande uttalanden om sexuell hälsa och han har en väldigt konservativ bakgrund, sa Axela Romero, ordförande för den ickestatliga kvinnoorganisationen Salud Integral para la Mujer, Sipam, vid utnämnandet.
Under den förra regeringen var sexualpolitiken relativt liberal. Kondomanvändande uppmuntrades, det genomfördes kreativa kampanjer mot homofobi, och akuta preventivmedel, så kallade dagen-efter-piller, gjordes tillgängliga för kvinnor.
I en intervju i den lokala nyhetstidningen Excelsior, som publicerades den 11 januari, rasade Córdova mot den typen av sexualpolitiska åtgärder. Córdova sa att den nuvarande regeringen inte kommer att uppmuntra kondomanvändande, eftersom det enligt hans mening främjar sexuella risktaganden. Han sa också att kampanjer mot homofobi innebär att man propagerar för homosexualitet och att sexualundervisning bör skötas inom familjen och baseras på föräldrarnas värderingar och tro.
Detta föranledde drygt 200 medborgarorganisationer att skriva ett öppet brev till hälsoministern, som spreds över landet i ett pressmeddelande, med titeln “Upplysningsfientlighet dödar”.
De ickestatliga organisationerna kräver också att få träffa företrädare för regeringen som kan förklara hur hälsopolitiken är tänkt att utformas.
Också oppositionsmedlemmar i kongressen har antytt att de kommer att ställa Córdova till svars för hans uttalanden, och att de tänker inkalla hälsoministern till den lagstiftande församlingen för att fråga ut honom om hans planer.
Många av organisationerna, däribland Sipam, har även invändningar mot Córdovas val av närmaste medarbetare. Exempelvis har han utnämnt den katolske advokaten Bernardo Fernández, som försvarade Mexikos ärkebiskop Norberto Ribera då han åtalades för pedofili, till juridiskt ansvarig vid hälsodepartementet.
Aktivister anser också att det är oroväckande att hälsoministern bytt ut chefen för det statliga centret mot hiv och aids, Jorge Saavedra, som var mycket uppskattad bland kvinnogrupper och inom gayrörelsen. Istället har en person som inte har någon dokumenterad erfarenhet av aidsfrågor alls fått tjänsten. Under sin tid som kongressledamot deklarerade Córdova att han ansåg att användandet av dagen-efter-piller ökar spridningsrisken för hiv, eftersom dessa piller “är en abortmetod som uppmuntrar sexuell lössläppthet och promiskuitet”. Under sin valkampanj sa Felipe Calderón att han inte gillade dagen-efter-piller, föreningar för homosexuella eller abort, men att han inte skulle låta sina personliga åsikter inkräkta på rådande lagstiftning eller statliga handlingsprogram.
Det återstår att se om han håller ord, eller om han tillsammans med sin hälsominister har för avsikt att göra en u-sväng i folkhälsopolitiken.

