Bagdad, 061117 (IPS) – Iraks premiärminister Nouri al-Maliki berömde under veckan som gick sin regering för framgångarna i jordbrukssektorn, men landets bönder, som kämpar för att överleva, är inte lika entusiastiska.
– Premiärministern verkar inte vara medveten om de problem vi står inför här, säger Haji Jassim, en jordbrukare från al-Jazira-området, nära staden Ramadi.
Haji Jassim syftar på det tal premiärministern höll i veckan, då al-Maliki riktade sig till sina ministrar och hyllade de nya, statssubventionerade priserna på spannmål, som han hoppas ska ge landets bönder stöd och uppmuntran och få jordbruket att ta fart.
– Det han pratar om hade varit bra om priserna vore det enda problemet, men så är det inte, säger Jassim, som menar att arbetskraftsbristen är värre.
– De flesta unga män är antingen dödade av amerikanska och irakiska trupper, i fängelse eller försvunna.
Därtill kommer bristen på elektricitet, bränsle och säkerhet på fälten – problem som enligt Jassim “den man som hävdar att han stödjer oss borde känna till”.
Saddam Husseins nu störtade regim köpte under många år in skörder från bönderna, för att upprätthålla jordbruket och garantera böndernas försörjning när marknaden var dålig till följd av de ekonomiska sanktioner FN ålade landet år 1990.
Nu säger en del bönder att de hellre skulle ha sett att diktaturen fortgått än att drabbas av de ekonomiska svårigheter ockupationen innebär.
– Det som nu kallas “den fördömda regimen” tillhandahöll allt vi behövde: utsäde, bränsle, lastbilar och skördemaskiner. Vi är glada att vara av med Saddam, men nu önskar vi att vi hade tillgång till hälften av den service han erbjöd oss, säger Ali Abdul-Hussein, en jordbrukare från Diwaniya som numera tvingats flytta till Bagdad för att försörja sig.
Hela den irakiska ekonomin har drabbats av ockupationen och de problem som den har fört med sig. Inflationen har gått upp till nästan 70 procent och priserna på el och bränsle har stigit med så mycket som 374 procent under det senaste året. Enligt en del uppskattningar ligger arbetslösheten i landet på hela 50 procent. De höga priserna på bränsle och transporter har drabbat bönderna hårt, men även säkerhetsproblemen hämmar jordbrukets produktivitet. De irakiska jordbrukarnas möjligheter att nå konsumenterna påverkas negativt av attacker som den då shiitisk milis i ett av de första sekteristiska våldsdåden dödade 14 sunnitiska bönder, som sålde sina grönsaker på en av de största marknaderna i centrala Bagdad. Marknaden håller sedan dess stängt – milisernas närvaro och ökande aktivitet gör att varken försäljare eller köpare känner sig säkra där.
Enligt en studie som kommer att släppas av ett irakiskt ekonomiinstitut inom kort importeras drygt 75 procent av grönsakerna och frukten som konsumeras i Irak från Syrien, Jordanien och Iran.

