Santiago, 060424 (IPS) – Det spanska företaget Endesa vill bygga fyra vattenkraftverk i Patagonien. Projektet kommer att lägga 10 000 hektar under vatten och kritiken från flera enskilda organisationen är hård.
– Vi har gått från att ifrågasätta projektet till att vara helt emot det, säger Juan Pablo Orrego, chef för den ickestatliga organisationen Ecosistemas. Endesa Chile, dotterbolag till spanska Endesa, planerar att bygga kraftverken i Aysén-regionen i Patagonien, 2000 kilometer söder om Santiago. Vattenkraftverken kommer att ta kraft från Baker-floden och Pascua-floden. 10 000 hektar vildmark kommer att översvämmas och ett stort antal våtmarker kommer att försvinna.
Miljöorganisationerna hävdar att bygget är ett hot mot en rad sällsynta djur- och växtarter och anser också att det kommer att få negativa konsekvenser för invånare och turister i Patagonien. Det fruktar lokalbefolkningen också. – Vi är oroade över vad projektet kommer att få för följder för lokalbefolkningen i Aysén, säger Marco Díaz. Díaz är ordförande och grundare för Gruppen till försvar för Patagoniens anda, som samlar omkring 500 personer, främst småbrukare vars marker kommer att översvämmas. – Detta är ett fridfullt område, fritt från brott, alkoholism och narkotikamissbruk. I staden Cochrane lever enbart 2 800 personer och Endesa planerar att ta hit omkring 4000 arbetare som har helt andra kulturer och seder, säger Díaz. Chile står inför en möjlig energikris på grund av minskad import av gas från Argentina, bristande investeringar i energiutvinning, minskad nederbörd och höga oljepriser. Chiles energiminister Karen Poniachik har lovat att det inte ska bli några elavbrott under 2006 men har samtidigt sagt att priset på el kommer att höjas.
Endesa hävdar att kraftverken i Patagonien förutom att minska underskottet på energi även skulle få fart på lokalekonomin i regionen. Projektet skapar 4 000 nya jobb, elen i regionen blir billigare och vägar och telekommunikation kommer att uppgraderas, menar förtaget. Endesa har ännu inte fått klartecken från myndigheterna att påbörja projektet. En koalition av enskilda organisationer har lämnat in 120 klagomål på hur företaget har genomfört sina undersökningar till myndigheterna. De hävdar bland annat att Endesa har gett sken av att detta är ett statligt projekt och att de har haft tillstånd att utvärdera människors marker utan att betala för det. Bland dem som protesterar mot bygget finns laxuppfödaren Víctor Hugo Puchi och miljonären och miljöaktivisten Douglas Tompkins från USA, som äger mark i regionen. De har sagt att de inte kommer att ge tillstånd till företaget att dra ledningar över deras mark i Los Lagos, norr om Aysén. Senatens miljökommitté träffade nyligen Endesa Chiles vd Rafael Mateo för att diskutera kraftverksbyggets effekter på miljön. Kommittén har rekommenderat att ett av de planerade kraftverken ska ersättas av ett mindre kraftverk vid en annan flod. Endesa har inte velat ställa upp på en intervju med IPS.
Juan Pablo Orrego på Ecosistemas säger att han tror att striden om kraftverken kommer att bli hård.
– Patagonien står på spel här, säger han.

