Peru: Humala vidare till en andra valomgång

Lima, 060411 (IPS) – Vänsternationalisten Ollanta Humala fick flest röster i söndagens presidentval i Peru, men han kom inte i närheten av de 50 procent som krävs för att undvika en andra omgång. Det är ännu oklart vem han kommer att ställas emot i andra valomgången – Alan García eller Lourdes Flores.

När 77,75 procent av rösterna hade räknats på måndagseftermiddagen hade Humala fått 29,41 procent, García hade fått 24,95 procent och Flores 24,37 procent. På grund av det jämna resultatet firade ingen av kandidaterna utan tackade bara sina väljare.

Chefen för det nationella valkontoret, Magdalena Chu, säger att det slutgiltiga resultatet kan dröja upp till tre veckor på grund av att det är så jämnt mellan García och Flores.

Det preliminära valresultatet i kongressvalet visar också hur splittrande väljarna är. Inget parti fick en majoritet av rösterna vilket innebär att de kommer att vara tvungna att bilda allianser. Humalas parti Unión por el Perú hade fått cirka 20 procent av rösterna enligt det preliminära resultatet, socialdemokratiska Partido Aprista Peruano – som stödjer García – hade fått cirka 20 procent och Nationella enhetskoalitionen, som består av det kristna folkpartiet och partiet Nationell solidaritet, som ställt sig bakom Flores, hade fått 15,7 procent.

Ángel Páez

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *