New York, 060317 (IPS) – Trots den våldsamma repressionen mot kvinnor fortsätter de att gå i frontlinjen i kampen för jämlikhet och demokrati i Iran. Motståndsrörelsen har politisk kapacitet att demokratisera landet, menar det nationella motståndsrådet.
Det totala antalet gripna efter 8 mars-demonstrationen i Teheran, som samlade hundratals kvinnorättsaktivister, är fortfarande okänt. Inte heller vet man vad som hänt med dem som vid samma tillfälle greps av säkerhetstjänsten, som enligt uppgift ska ha använt våldsamma metoder vid ingripandet.
Enligt Human Rights Watch tömde polisen tunnor med avfall över de sittande aktivisternas huvuden, Därefter slog de kvinnorna i huvudet med batonger, för att tvinga dem att lämna den park där de befann sig.
Vid en paneldiskussion om kvinnors roll i kampen mot fundamentalism, arrangerad av FN i New York, rapporterade Mehri Amiri från Föreningen för försvarandet av kvinnors rättigheter i Iran att tre kvinnor från hennes organisation hade släppts under helgen, men att fyra andra fortfarande sitter i Evin-fängelset i Teheran. Föreningen har försökt få kontakt med fler kvinnor som sitter gripna, men det har inte varit möjligt.
Inför internationella kvinnodagen den 8 mars hade Irans kvinnorättsorganisation tryckt upp flygblad med ett uttalande, som krävde att diskriminering grundad på kön ska upphöra och att iranska kvinnors sociala och juridiska rättigheter ska respekteras.
2000 kopior av uttalandet spreds under demonstrationen och flertalet av kvinnorna som delade ut flygblad greps.
– Aktivisterna visste vad de riskerade, men det hindrade dem inte från att gå ut på gatorna för att uppmärksamma kvinnodagen. Deras straff kommer sannolikt bli avrättning, säger Zolal Habibi från USA-baserade Women's Freedom Forum.
– Liksom 10 000-tals andra kvinnor har de offrat sina liv i kampen för jämlikhet, men historien har inte erkänt kvinnornas insatser på grund av den mansdominerade kultur vi lever i. – Sedan den islamistiska revolutionen för 27 år sedan har den fundamentalistiska regimen gjort sina åsikter till landets lagar, säger Habibi och pekar på de hårda straff som följer på exempelvis äktenskapsbrott – stening till döds.
Kvinnorna i Iran har trots den våldsamma repressionen fortsatt att kämpa för jämställdhet. Sedan 1991 har mer än 120 000 politiska motståndare till regimen avrättats, enligt oppositionsgruppen Irans nationella motståndsråd, NCRI. I en rapport uppges fyra kvinnor, alla under 30 år gamla, ha avrättats i år. 1 372 kvinnor har gripits sedan årsskiftet och enligt Human Rights Watch har säkerhetsstyrkor vid upprepade tillfällen använt våld vid fredliga demonstrationer.
– Listan på människor som förlorat sina liv i kampen för rättvisa är lång. Det positiva är att kvinnorna inte har backat, att de fortsätter att stå upp mot orättvisorna, säger Habibi.
Trots frekventa våldsamma tillslag mot meningsmotståndare samlade manifestationen på internationella kvinnodagen mer än dubbelt så många deltagare än förra året. Habibi tolkar det som ett tydligt meddelande från det iranska folket.
– Motståndet mot regimen kommer från alla håll och skapar ett tryck, som till slut kommer att tvinga fram en grundläggande förändring i hur landet styrs. Den växande andelen kvinnor i motståndsrörelsen inspirerar kvinnor i hela Iran att ta aktiv del i det demokratiska förändringsarbetet. De kommer att bli en avgörande kraft i befrielsen av Iran, säger Maryam Rajavi, ordförande för oppositionsgruppen NCRI.
– Motståndsrörelsen i Iran har potentiellt den politiska och sociala kapaciteten att förverkliga demokratiska förändringar i landet. Men det krävs att kvinnor får möjlighet till ledarskap om dessa förändringar ska bli verklighet, fortsätter hon.
Enligt Rajavi måste den mansdominerade och inhumana kulturen utplånas om den islamiska fundamentalismen ska kunna utmanas.
– Verklig demokrati är omöjlig att uppnå utan kvinnor i samhällsledande positioner, säger Rajavi.

