Japan: Hård kamp för kvinnor som förlorar sina män

Tokyo, 051114 (IPS) – När hennes man för fem år sedan begick självmord fick Mariko, 56, försöka klara sig själv. Men det var inte lätt i ett samhälle som erbjöd henne få möjligheter att starta om.

– Mitt lyckliga liv tog slut när min man dog. Nu måste jag snåla och spara. Jag känner mig ensam och förlorad, säger Mariko, som inte vill bli citerad med hela sitt namn.

Mannens självmord berodde bland annat på att han var utarbetad, och företaget erbjöd Mariko, som då var hemmafru, en mindre kompensation. Pengar som tog slut för två år sedan, berättar hon. För att klara sig arbetar nu Mariko, vars enda barn studerar utomlands, i en liten brödbutik. Men hon upplever situationen som mycket svår och för att hantera den tar hon tar anti-depressiva medel.

Yukiko Nishihara, ordförande för Nätverket för självmordsprevention, menar att Mariko bara är en av ett växande antal japanska kvinnor som får stora problem efter att deras män begått självmord, eller efter en skilsmässa. – Oavsett lagarna om jämlikhet mellan könen så är sanningen den att kvinnor får dåligt betalt och erbjuds få försäkringar på arbetsplatserna. Företagen har en benägenhet att anställa kvinnor på deltid utan ordentliga löner. Jämlikheten mellan könen handlar nu om att skapa bättre arbetsförhållanden för både män och kvinnor, säger Nishihara. Hon påpekar att fler än 32 000 japaner om året begår självmord, många av ekonomiska skäl. Och detta leder till att allt fler kvinnor måste skaffa lönearbeten för sin försörjning. Även om Japan är världens näst största ekonomi så ligger landet bara på plats 43 i FN:s lista över jämställdhet, i fråga om kvinnors deltagande inom politik och ekonomi.

Kvinnor utsätts ofta för diskriminering – exempelvis får de betydligt lägre löner än männen. Landets regering tillsatte nyligen en minister med ansvar för bland annat jämställdhetsfrågor. Platsen innehas av akademikern Kuniko Inoguchi, som sedan länge är känd för sitt arbete för kvinnofrågor. Inoguchi har lovat att arbeta för lika löner och bättre arbetsförhållanden för landets kvinnor. Japanska företag har meddelat att man vill anställa fler kvinnor, men detta har främst att göra med de låga födelsetalen i landet, vilket hotar att leda till personalbrist. Kvinnoaktivister menar dock att det krävs att regeringen stiftar lagar om bättre arbetsrätt och lika löner för att åstadkomma en verklig förändring. – Utnämningen av Inoguchi framstår som tandlös, om hon inte kan ställa företagen till svars, säger Midori Ito, ordförande för Kvinnofackförbundet, som är baserade i Tokyo. Förbundet mottar varje månad fler än 500 telefonsamtal från kvinnor som fått sparken efter att de klagat på sina arbetstider eller krävt samma löner som männen.

I genomsnitt tjänar deltidsanställda japanska kvinnor enligt Ito motsvarande ungefär 80 kronor i timmen. Och det går inte att försörja sig på den lönen med tanke på levnadsomkostnaderna i Japan. – Då majoriteten av kvinnorna arbetar deltid så finns det numera en verklig risk för att fler kvinnor i landet får leva i fattigdom, påpekar hon. Samtidigt menar Michiko Yamaguchi, vid förbundet Ishikawa Fusae, en av landets äldsta kvinnoorganisationer, att det finns en oro för att konservativa krafter i landet börjat motarbeta rörelsen för jämställdhet mellan könen. Bland annat har samordningsminister Shinzo Abe, som tippas kunna bli en kommande premiärminister, sagt att han anser att jämställdhet inte ligger i linje med den traditionella japanska kulturen, där kvinnor förväntas gifta sig och föda barn. Abe har även varit en mycket högljudd kritiker av sexualundervisning för yngre skolbarn, som enligt honom står i strid med den japanska traditionen. Men enligt Yamaguchi handlar Abes inställning egentligen om att motverka jämställdheten mellan könen i landet. – Kampen hårdnar. Japans framgångar med att utöka jämställdheten är på tillbakagång och vi är mycket oroade, säger hon.

Suvendrini Kakuchi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *