New York, 050610 (IPS) – Friheten på Egyptens universitet är konstant strypt av såväl landets myndigheter som av privata grupper, enligt en ny rapport från Human Rights Watch, HRW. Censur råder och studenter och lärare trakasseras, hotas och utsätts för misshandel enligt rapporten.
Enligt HRW har repressionen i Egypten påverkat universitetslivet på alla nivåer. I ett pressmeddelande säger Joe Stork från HRW att myndigheterna måste upphöra med att lägga sig hur forskare och studenter agerar. Rapporten bygger främst på uppgifter från Kairos universitet och American University of Cairo, AUC, som är två av Egyptens äldsta och mest prestigefulla universitet. Men organisationen har även intervjuat studenter och professorer på tre andra av landets högsta läroanstalter. Det framkommer att alla dessa universitet drabbats av en lång rad restriktioner. Och enligt HRW har de konstanta övergreppen mot den akademiska friheten – utförd av både statliga och icke-statliga aktörer, förorsakat stor skada mot landets forskarmiljö. Egypten har historiskt setts som det bildningsmässiga centret i regionen. I rapporten avslöjas att landets regering använt säkerhetspolisen för att övervaka diskussioner i klassrummen och för att förhindra att studenter och lärare diskuterar ämnen som betraktas som tabu, däribland sex, politik och olika tolkningar av koranen. Polisen har dessutom gripit, attackerat och enligt vissa uppgifter till och med torterat studentledarkandidater som gett uttryck för avvikande åsikter. HRW kritiserar också den politik som innebär att alla dekaner på de offentliga universiteten tillsätts av staten, vilket varit fallet sedan 1994. Detta innebär enligt HRW att regeringen får allt för stort inflytande över universiteten genom att man tillsätter personer som är lojala med den styrande regimen. Dessutom menar HRW att det är mycket vanligt att den litteratur som används på skolorna censureras.
Enligt lag måste allt tryckt material som importeras till Egypten först granskas av myndigheterna. Denna lag har gjort det möjligt att blockera införseln av många böcker, däribland klassisk litteratur som tar upp sexuella ämnen. Men HRW menar också att staten inte gör tillräckligt för att skydda forskare och studenter från hot och attacker utförda av islamister. Intellektuella som forskat eller diskuterat kontroversiella religiösa och moraliska frågor har fördömts offentligt, anmälts och utsatts för fysiska attacker av extremister. Detta har skapat ett oroligt klimat av självcensur där många professorer väljer att undvika kontroversiella religiösa frågor, enligt HRW. Många lärare och studenter menar att effekten varit förödande för idéutbytet på landets universitet.
Men samtidigt som HRW går till hårt angrepp mot den egyptiska regeringen för att man inte skyddar akademiker från extrema islamister, kritiserar man också staten för att förtrycka studenter med konservativa muslimska värderingar. Landet kritiseras för fall där islamistiska studenter trakasserats, gripits och fått sitt religösa material konfiskerat av polisen inne på universiteten. Många av dessa studenter har även gripits utan giltiga skäl, och en del islamistiska studenter säger att de torterats i häktena. – När islamister, eller andra, uppträder hotfullt ska de åtalas, säger Stork till IPS. – Men här talar vi om människor som försöker utnyttja sin rätt att som studenter tala fritt. Och för detta ska de inte åtalas.
Stork säger till IPS att repressionen på landets universitet inte har minskat sedan HRW påbörjade sin utredning 2003. – Vi har fortsatt att bevaka situationen. Och tyvärr menar jag att det inte skett några förändringar till det bättre på dessa områden, säger han. Däremot menar Stork att landets akademiker på senare år i högre utsträckning börjat protestera mot situationen. Många har på senare tid bildat kommittéer med syftet att uppmärksamma övergreppen mot landets akademiska frihet.

