Moskva, 050412 (IPS) – Rysslands regering söker nu hjälp hos näringslivet för att få stöd i kampen mot aids. Smittspridningen är mycket snabbt i landet.
Hälsovårdsexperter har bekräftat att fler än 312 000 hivsmittade registrerats i Ryssland. Men det verkliga antalet bedöms vara närmare en miljon. Och i samband med att myndigheterna börjar inse omfattningen av krisen har man vänt sig till den privata sektorn, främst till läkemedelsindustrin. – Antalet smittade överstiger alla experters bedömningar, sa den biträdande premiärministern Alexander Zhukov nyligen vid en konferens om aids. – Utbredningen av aids har gått utöver att vara ett medicinskt problem till att bli en fråga om landets strategiska, sociala och ekonomiska säkerhet, med den nuvarande demografiska situationen i Ryssland.
Den ryska befolkningen minskar, och enligt Världsbanken kommer spridningen av hiv att bidra till att den arbetsföra befolkningen minskar än mer. – Spridningen har nått en kritisk nivå, säger Vadim Pokrovskij, chef för det federala aidscentret. – Unaids bedömer att närmare 860 000 hivpositiva just nu lever i landet och spridningen av sjukdomen i Ryssland är den snabbaste i världen.
Zhukov säger att regeringen har insett allvaret och att man förstår behovet av att arbeta förebyggande mot epidemin.
– Läkemedelsindustrin kan spela en central roll i ett nytt partnerskap mellan staten och företagen för att bekämpa aids, sa han. Zhukov sa vidare att detta dessutom kan innebära en möjlighet för läkemedelsbolagen att bli ledande i produktionen av bromsmediciner och i utvecklandet av ett vaccin mot hiv. Företagen kan även hjälpa till genom att stödja program för utbildning och prevention och för att se till att de drabbade ges den vård och behandling de behöver, anser han.
Den internationelle folkhälsovårdkonsulten Cesar Chelala menar att ryska staten snarast måste utöka budgeten för både preventionsarbete och vård. Han menar att det förebyggande arbetet just nu är nästan obefintligt. – Hiv och aids har nu nått hotfulla proportioner i Ryssland, med allvarliga konsekvenser på medellivslängden, den demografiska tillväxten och ekonomiska utvecklingen, säger Chelala till IPS. Om inte förebyggande insatser och effektivare vård kommer till stånd snarast, hotas man av katastrofala konsekvenser, säger Chelala.
Utöver aids har även spridningen av andra sexuellt överförbara sjukdomar snabbt ökat i landet. Enligt Chelala är siffrorna över antalet syfilisinfektioner hundra gånger högre i Ryssland jämfört med i Västeuropa. En undersökning genomförd av den internationella icke-statliga organisationen Transatlantic Partners Against AIDS, visar att det finns ett behov av att få med näringslivet i kampen mot hiv i Ryssland. Undersökningen, som omfattade chefer för 137 ryska företag, visade att många saknar grundläggande kunskaper om hiv och aids och hur epidemin påverkar landet.

