Utveckling: Hungriga fram tills 2065

Brasilia, 050318 (IPS) – Utan radikala förändringar av insatserna mot undernäring och fattigdom så kommer FN:s mål att halvera antalet hungrande i världen inte att uppnås förrän tidigast 2065.

Det menar Flavio Valente, koordinator på Brasilianska rörelsen för mat och mänskliga rättigheter. Det var vid sekelskiftet som FN:s medlemsländer lovade att halvera antalet hungriga i världen före år 2015. I veckan träffades FN:s kommitté för livsmedelsförsörjning för att diskutera hur arbetet för att minska svält och undernäring går.

Under mötet, som hölls i Brasilien, har man diskuterat utvecklingen i fyra länder: Angola, Bolivia, Brasilien och Moçambique.

Brasilien var det land som lyckats bäst av dem som ingick i studien. Allting pekar mot att landet kommer kunna leva upp till målet att minska antalet hungriga, säger Valente.

Kampen mot hungern borde värderas högre inom FN – men först måste den även sättas högre på dagordningen i de enskilda länderna, säger Valente. – Detta är en utomordentligt viktig fråga eftersom den direkt påverkar andra millenniemål som att minska spädbarnsdödligheten, minska spridningen av smittsamma sjukdomar och förbättra gravidas hälsa, säger han. Enligt FN:s livsmedelsorganisation FAO får 852 miljoner människor i världen inte tillräckligt med mat. 300 miljoner barn lider av kronisk undernäring, 30 miljoner spädbarn väger mindre än 2,5 kilo när de föds på grund av att deras mödrar inte fått tillräckligt med mat under graviditeten, säger FN-kommitténs ordförande Catherine Bertini.

I Moçambique avslöjade undersökningen att antalet undernärda istället för att minska hade ökat mellan 1997 och 2003. Undersökningen visar att frågan om mat och livsmedelssäkerhet inte har fått tillräckligt hög prioritet inom de enskilda länderna, anser Valente. – Det har visat sig att man inte kan utrota hungern bara genom att ge människor mat, säger han. Den nuvarande brasilianska regeringen har satsat mycket på att bekämpa hungern, säger Luciene Burlandy, chef för det brasilianska mat och livsmedelssäkerhetsforumet FBSAN. – Ända från starten har den här administrationen inkluderat hungern i sin politiska agenda och verkat för en debatt om problemet i hela samhället, säger hon. I dagsläget genomförs 81 olika politiska program av 23 departement, sekretariat eller myndigheter i Brasilien med syftet att minska svälten och öka livsmedelssäkerheten, enligt studien som lades fram under mötet. – Det som fortfarandes saknas är större samordning mellan olika initiativ som skulle bidra till att uppnå bättre resultat, säger Maria de Fátima Carvalho, som arbetar på det brasilianska hälsodepartementet. – Vi har fortfarande en lång väg att gå innan vi kan garantera rätten till mat. Brasilien spelar en viktig roll i kampen mot undernäringen i världen och hjälp från landet kan vara ovärderligt för andra u-länder, säger Roger Shrimpton, chef för FN:s kommitté för livsmedelsförsörjning .



Felipe Seligman

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *