New York, 050315 (IPS) – Konflikten i Irak kostade 39 journalister livet under 2004. Det innebär att fler mediearbetare än på tio år omkom i tjänsten förra året, enligt pressfrihetsorganisationen Kommittén till skydd för journalister, CPJ.
Minst 22 journalister kidnappades dessutom av upprorsmän i Irak och minst en av de kidnappade avrättades. 2004 var det irakiska journalister som drabbades värst av våldet i Irak. Av de 23 journalister och 16 andra mediearbetare som dödades i landet förra året var 33 irakier. – Irak var det värsta stället att arbeta som journalist på under 2004 – och ett av de farligaste mediauppdragen i modern historia, säger Ann Cooper, chef för CPJ. Totalt dödades 56 journalister i tjänsten förra året. I 36 fall handlade det om avsiktliga mord och bara i nio av fallen greps och straffades de ansvariga. Det enskilda medieföretag som förlorade flest anställda förra året var tv-kanalen al-Arabiya. Tre av kanalens reportrar och fem andra anställda dödades i Irak 2004.
I Latinamerika dödades åtta journalister 2004. Värt att notera är att inget av dessa dödsfall skedde i Colombia – vilket är första gången på tio år som ingen reporter dödas i det landet. De senaste tio åren har över 30 colombianska journalister dödats i tjänsten. – Detta reflekterar dock inte en förbättring av pressfriheten i Colombia, säger Carlos Lauría, CPJ:s samordnare för Latinamerika. – Lokala journalister säger att det faktum att ingen dött beror på att en kultur av självcensur har spridit sig, säger han.
I resten av Latinamerika drabbades journalister som rapporterat om känsliga ämnen ofta av våld, enligt Lauría. I Mexiko, Dominikanska republiken, Peru, Brasilien och Nicaragua mördades journalister på grund av sitt arbete. CPJ kritiserar i rapporten USA för att kraftigt ha försämrat pressfriheten i landet. I en rad fall har federala domare och åklagare hotat journalister med fängelse om de inte avslöjar sina källor. Samtidigt som CPJ:s rapport släpptes så hålls den amerikanske tv-reportern Jim Taricani i husarrest och två andra journalister väntar på domslut som kan innebära att de fängslas. – USA:s nya bredvillighet att sätta journalister i fängelse har redan skickat oroande signaler till regeringar i hela världen, säger Cooper. CPJ kritiserar också utvecklingen i Ryssland. I juli 2004 mördades Paul Klebnikov, amerikansk medborgare och redaktör för Forbes Russia. Han är den elfte journalist som har röjts ur vägen i vad som ser ut som beställningsmord sedan president Vladimir Putin kom till makten 1999. De före detta Sovjetstaterna i Centralasien kritiseras också kraftigt. I Tadzjikistan har presidenten Imomal Rakhmonov beodrat medierna att verka för att “skydda landets intressen” och i grannlandet Turkmenistan är nyhetsuppläsarna så kuvade att de i sändning säger att deras tungor skulle förtvina om de skulle förtala landet, flaggan eller presidenten, rapporterar CPJ. Bland årets positiva nyheter var att journalister släpptes fria från fängelser i Kina, Kuba och Vietnam. En av de som släpptes var den kubanske författaren och journalisten Manuel Vázquez Portal, som 2003 fick en utmärkelse från CPJ. Men Kina och Kuba är fortfarande kvar bland de länder där flest journalister sitter fängslade. Över tre fjärdedelar av alla journalister som i slutet av 2004 satt fängslade satt i Kina, Kuba, Eritrea eller Burma. En av de fäglade journalisterna i Eritera är svensken Dawit Isaak.

