Buenos Aires, 040917 (IPS) – De latinamerikanska länderna har under det senaste decenniet gått framåt i fråga om kvinnors rättigheter och deras tillgång till hälsovård i samband med graviditeter. I kampen mot fattigdomen har dock inga större resultat uppnåtts på kontinenten, sa María del Carmen Feijoó från FN:s befolkningsfond UNFPA i samband med att organisationens årsrapport presenterades i Buenos Aires på onsdagen.
– Det har gjorts framsteg i fråga om genderfrågor och i skapandet av allmänna institutioner som hanterar problem som möter kvinnor. Där har det onekligen skett framsteg, sa den argentinska sociologen Feijoó. Samtidigt beklagade hon att den positiva utvecklingen saknar motsvarighet i fråga om kampen mot fattigdomen. – Där skulle jag vilja säga att vi är långt ifrån några framgångar. Årets upplaga av UNFPA:s rapport går inte bara igenom förändringar i världen under det senaste året, utan granskar också genomförandet av den handlingsplan som 179 länder i världen kom överens om i samband med den stora befolkningskonferensen i Kairo 1994.
Sedan den konferensen har tillgång till sexuell och reproduktiv hälsovård betraktats som en grundläggande rättighet. Alla par ska fritt kunna välja hur många barn de vill ha, och hur långt det ska gå mellan varje förlossning. År 2000 beslöt världens ledare om de så kallade millenniummålen, vilka bland annat handlar om att halvera antalet människor som lever i fattigdom fram till 2015. Enligt UNFPA:s rapport är utvecklingen i Latinamerika och Karibien lik den i övriga utvecklingsländer. Framsteg görs i fråga om att öka tillgången till kliniker för reproduktiv hälsa. Men i förhållande till millenniummålen går fattigdomsbekämpningen alldeles för långsamt.
Samtidigt påpekade Feijoó att det finns skillnader mellan de olika länderna, och till och med olika distrikt inom länderna. Några länder som kunnat visa bra resultat är Kuba, Chile, Costa Rica och Uruguay. Feijoó menar att en nyckelfaktor för ett lands sociala utveckling, vilken betyder mer än ett lands ekonomiska utveckling, är den politiska viljan hos dess makthavare. I fråga om andel förlossningar som skötts av utbildad personal och en minskning av spädbarnsdödligheten noteras minst framgångar i Haiti och de Centralamerikanska länderna Guatemala, Honduras och Nicaragua. I genomsnitt i Latinamerika dör 32 av 1 000 barn innan de hunnit fylla ett år. På Kuba är den siffran 7, i Costa Rica 10 och i Chile 12. I Bolivia dör 56 av 1 000 barn innan de fyllt ett år, medan antalet i Haiti är 63. De bästa resultaten ligger på samma nivå som i rika länder, medan de sämsta resultaten kan jämföras med fattiga länder i Afrika.

