Mexiko City, 040419 (IPS) – Osvaldo Torres hoppas fortfarande på att han inte ska avrättas den 18 maj. Den internationella domstolen i Haag har beordrat att hans dom ska utredas igen liksom 50 andra domar där mexikanska medborgare dömts till döden av domstolar i USA.
– Han är väldigt optimistisk nu. Han ger oss styrka. Han säger att de inte kommer att döda honom, säger Osvaldos pappa Roberto Torres i en telefonintervju från delstaten Oklahoma där hans son sitter i dödscell.
Men de amerikanska delstater där mexikanerna sitter fängslade i väntan på att avrättas säger att avrättningarna ska genomföras och hävdar att internationella domstolens beslut inte spelar någon roll. Mexikanerna har dömts i delstatsdomstolar – inte i federala domstolar.
Den internationella domstolen i Haag (IJC), som är inrättad av FN, beslöt i slutet av mars att USA hade brutit mot de 51 dödsdömda mexikanernas rättigheter. Fångarna hade inte informerats om att de hade rätt till hjälp från det mexikanska konsulatet eller ambassaden trots att det är ett brott mot internationella konventioner.
Domstolen anser att USA för att gottgöra för sitt misstag bör se över och ompröva rättegångarna och domarna mot de mexikanska medborgarna. Men åklagarkontoret i delstaten Oklahoma har sagt att man inte tänker följa utfallet i Haag. Torres ska avrättas den 18 maj enligt planen.
Och i delstaten Texas, där 16 mexikaner väntar på att avrättas, har myndigheterna utfärdat en kommuniké som försäkrar att IJC inte har någon laglig rätt att ingripa i delstatens myndighetsutövning.
Av de 51 mexikanska medborgare som dömts till döden i USA som är med på Haag-domstolens lista är Torres först i tur att avrättas.
– Både advokaterna och min son själv säger till oss att inte förlora modet, att det är mycket möjligt att avrättningen kommer att dras tillbaka. Men vi vet inte längre vad vi ska tro. Vi har lagt vårt hopp hos Gud, säger Roberto Torres som flyttade till USA för 23 år sedan och är arbetare inom byggbranschen.
– Min familj har varit i kris de senaste 11 åren, ända sen de orätt grep min som och satte honom bakom galler.
Osvaldo Torres som i dag är 28 år dömdes till döden 1993 för ett rånmord på två personer. Den mexikanska regeringen informerades aldrig om gripandet eller rättegången och Torres själv fick aldrig reda på att han hade rätt till juridisk hjälp från sitt hemland.
Den mexikanska regeringen, under ledning av president Vicente Fox, försöker bistå sina dödsdömda medborgare på flera olika sätt. Tidigare i april skickade regeringen sändebud till USA med krav på att de amerikanska domstolarna följer ICJ:s resolution. Fox-administrationen har också förstärkt de dömda mexikanernas försvar för att försöka skjuta upp avrättningarna.
Fox har också hotat med att dra frågan till FN:s säkerhetsråd om USA vägrar att följa ICJ:s utslag. Fattigdom och okunskap om det amerikanska systemet är utbrett bland de mexikaner som dömts till döden i USA, säger Sandra Babcock, en av de försvarare som den mexikanska regeringen har anställt för att försvara fångarnas rättigheter.
– Detta är människor som inte talade engelska när de greps, som inte fick den juridiska hjälp de hade rätt till och som inte skulle ha dömts till döden om de fått hjälp från sitt konsulat, säger advokaten.
Internationella domstolen i Haag anser att USA förutom att ompröva dessa rättsfall och domar inom sitt eget rättsystem även måste se till att i framtiden respektera utländska medborgares rätt till hjälp fån sina hemländer.
Senaste gången en mexikansk medborgare avrättades i USA var i augusti 2002 i delstaten Texas. Mannen som avrättades, Javier Suárez, blev den femte mexikanen som avrättades i USA sedan dödsstraffet återinfördes i landet 1976.

