Upprörda känslor i arabvärlden efter mordet på Hamas-ledaren

Dubai, 040323 (IPS) – Samtidigt som vanliga araber och deras ledare fördömer Israels mord av Hamas-ledaren schejk Ahmed Yassin så växer ilskan på gatorna. Många röster som törstar efter hämnd hördes under måndagen. Radikala islamistiska grupper uppmanar sina efterföljare att attackera alla amerikanska mål.

Yassin sköts ihjäl av israeliska helikoptrar när han var på väg hem från gryningsbönen på måndagen. Israel kallar avrättningen för “en likvidering av en terrorist”.

Över 100 000 människor deltog på hans begravning i Gaza City och sörjande män och kvinnor fyllde gatorna i Västbanken och i Gaza-remsan där en tre dagar lång sorgeperiod har utlysts. Den palestinske ledaren Yasser Arafat kallade mordet för “ännu en barbarisk israelisk handling” och uppmanade FN:s säkerhetsråd att fördöma mordet.

Negativa reaktioner strömmade under måndagen från de arabiska länderna i Mellanöstern. En av de första att fördöma mordet var Egypten, det land i regionen som varit mest aktivt i arbetet för att skapa fred mellan israeler och palestinier.

Många Hamas-medlemmar – däribland schejk Yassin – har dessutom levt längre perioder i Egypten och har haft nära relationer med de fundamentalistiska islamistiska rörelserna där, bland andra det Muslimska brödraskapet.

På frågan om vad mordet betyder för fredssamtalen mellan Israel och den palestinska myndigheten svarade den uppenbart frustrerade egyptiske presidenten Hosni Mubarak: – Vilken fredsprocess när hela situationen står i lågor? Ingen kunde ha föreställt sig att det skulle gå så långtàdess följder är omöjliga att förespå.

Samtidigt meddelade Mubarak att Egypten hoppar av det planerade firandet av 25-års jubileet av fredsavtalet mellan Israel och Egypten.

Men flera analytiker tvivlar på att mordet på Yassin kommer att påverka arabstaternas politik särskilt mycket. Men säger att de inte helt kan ignorera den kritik från inhemska grupper som anser att arabstaterna bär en del av ansvaret för mordet eftersom de samarbetar med den israeliska regeringen.

– Denna kriminella handling är en skam för de så kallade moderata ledarna i regionen eftersom de genom att samarbeta med Israel har gett landet modet att genomföra sådana attacker, säger Mohammed Mehdi Akef, nyligen utnämnd ledare för Muslimska brödraskapet i Egypten.

I Israels andra grannland Jordanien träffade kung Abdullah den israeliska premiärministern Sharon i hemlighet för bara några dagar sedan. Även han fördömer nu mordet.

– Det här brottet kommer att leda till en eskalering av våldet och instabiliteten i regionen, sa Abdullah och uppmanande det internationella samfundet att ta sitt ansvar för att föra fredsprocessen tillbaka på rätt spår.

Turkiet, som den senaste tiden har fördjupat sitt samarbete med Israel, kallade attacken “mycket farlig”. Den turkiske utrikesministern Abdullah Gül sa att han fruktar att mordet kommer att leda till mer våld och att han var mycket oroad.

Saudiarabien, som har finansierat Arafats PLO i många år, fördömde Israels aktion som “kriminell”. “Kungadömet fördömer denna kriminella handling som trotsar alla internationella och humanitära normer och lagar”, löd ett uttalande från det saudiska kabinettet som leds av kronprins Abdullah bin Abdul Aziz.

Radikala islamistiska grupper och terrornätverk sa efter mordet att det nu råder krig. Al-Qaida nätverket uppmanar sina efterföljare att utkräva hämnd genom att attackera amerikanska mål i hela världen.

“Schejk Yassins blod ska inte ha spillts förgäves – vi uppmanar alla Abu Hafs al-Masri-brigaderna att hämnas schejken för det palestinska motståndet genom att slå till mot århundradets tyrann Amerika och dess allierade”, löd ett budskap på en webbsida som tillhör en grupp som med kopplingar till al-Qaida. Abu Hafs al-Masri var en al-Qaida ledare som dödades under USA:s bomkrig mot Afghanistan år 2001.

Ledaren för den libanesiska organisationen Hizbollah, schejk Hassan Nasrallah, sa att Hizbollahs krigare kommer att hämnas Yassins död vilket äv en radikala palestinska grupper som Hamas och islamiska jihad har sagt. De palestinska grupperna säger att deras mål nu är den israeliske premiärministern Ariel Sharon, som ska ha godkänt mordet på Yassin.

Al-Aqsa brigaderna, som är en del av Arafats Fatah-fraktion, uppmanade till “krig, krig, krig, mot Zions söneràDet kommer att komma ett svar inom några timmar, om Gud vill”.

Samtidigt som hotet om en upptrappning av våldet var det de flesta i Mellanöstern tänkte på så möttes representanter för det som kallas för ” kvartetten” bakom höga murar på den amerikanska ambassaden i Kairo under måndagen.

Gruppen består av USA, Ryssland, EU och FN och mötet under måndagen var planlagt innan mordet på Yassin. Ämnet för mötet var att diskutera hur man skulle kunna blåsa nytt liv i fredssamtalen mellan Israel och Palestina.

Efter måndagsmorgonens mord förkortades mötet till bara en timme, inga reportrar fick närvara och gruppen upplöstes utan att ha gjort något uttalande.

Peyman Pejman

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *