Kairo, 031024 (IPS) – Mohammed Hashem brukade klaga på att de amerikanska snabbmatskedjorna stal hans kunder. Men idag är det kö vid hans falaffel-ställe medan en hamburgerbar i närheten är nästan tom.
– Mina kunder vill ha mat som är snabb och god och de vill inte behöva känna sig skyldiga över vad de äter, säger han samtidigt som han fiskar upp rykande falaffelbollar ur fritösen.
Skuldkänslorna han talar om handlar inte om kalorier. Många egyptier anser att om man köper amerikanska produkter så stödjer man den israeliska aggressionen mot det palestinska folket.
“Varje krona som spenderas på USA-produkter bidrar till att döda ett palestinskt barn” står det på en kampanjlapp som delas ut på egyptiska universitet. Kampanjer som denna har skadat de amerikanska varumärkenas försäljning i Egypten.
Restaurangerna i kedjan Kentucky Fried Chicken förlorade minst 40 procent av sin försäljning förra året då flera konsumentbojkotter mot amerikanska, brittiska och israeliska företag genomfördes i Egypten.
Vad många inte känner till är att Americana, det företag som äger samtliga 64 Kentucky Fried Chicken-restauranger i Egypten, inte alls är amerikanskt utan kuwaitiskt-egyptiskt.
– Vi har försökt förklara för människor att vårt företag har ett amerikanskt namn men att det till 100 procent är ett arabiskt företag, säger Americanas talesman Adel Fouad.
Americana är ett av de multinationella företag i Egypten som nu arbetar hårt med att marknadsföra sig som arabiska. De förändrar produkternas paketering så att de ser mer arabiska ut, exponerar sin arabiska personal mer samt utbildar personalen i företagens ägandeförhållanden. Flera företag satsar också på välgörenhet eller lokala utveckligprojekt.
Företagen har också börjat vara mycket uppmärksamma på hur snacket går bland folk och dementerar snabbt falska rykten. År 2001 tvingades den brittiska stormarknadskedjan Sainsbury's lämna Egyten. Anledningen var ett rykte som sa att företaget i själva verket var ägt av israeler. Och Manfoods, som har rätten att driva McDonald's i Egypten, tappade tio procent av sin försäljning sedan ett felaktigt rykte sagt att företaget donerade en del av sina inkomster till Israel.
Tvättmedlet Ariel tappade 60 procent av sin försäljning sedan en kampanj kopplade pulvret till den israeliska premiärministern Ariel Sharon. Nu har Proctor & Gamble, som äger varumärket Ariel, lanserat ett nytt tvättmedel med namnet Lang i Egypten.

