Perpignan, 030723 (IPS) – Perpignan (IPS-Julio Godoy): Frankrikes fängelser är överfulla. Under de heta sommarmånaderna har allt fler fångar protesterat mot situationen. Samtidigt varnar landets största fackförbund för att den spända situationen inne på anstalterna kan utlösa våldsamheter.
Frankrikes fängelser har 61 000 fångar, trots att de egentligen bara är byggda för att hålla drygt 48 000. Vid vissa anstalter, som fängelset i staden Perpignan, är antalet fångar tre gånger fler än de är byggda för.
– Situationen i de franska fängelserna är skandalös, säger Francois Faugère, advokat i Perpignan.
Enligt honom kan upp till tio fångar dela på celler som är byggda för enbart fyra personer.
Det franska advokatsamfundet har lanserat en kampanj i syfte att förbättra situationen på landets fängelser. Samfundet beskriver den rådande situationen på anstalterna som ett brott mot de mänskliga rättigheterna.
Frederic Grandcolas, generalsekreterare för fängelsearbetarnas fackförbund UFAP, menar att situationen är skrämmande.
– På grund av de överbefolkade fängelserna tvingas fångar sova på golvet, berättade han vid en presskonferens.
Frankrikes ledande fackförbund CGT hävdar att situationen på de överfulla fängelserna blivit än mer instabil under de heta sommarmånaderna. I ett uttalande säger CGT att utbrott av våldsamheter inne på anstalterna under sommaren inte skulle komma som någon överraskning.
Många kritiker menar att den uppkomna situationen är resultatet av president Jacques Chiracs politik att döma människor till fängelse även för småbrott.
– Chirac och hans regering har infört en nolltolerans mot kriminalitet, vilket innebär att människor döms till fängelse för de löjligaste småbrott, säger Frederic Grandcolas.
Enligt Pierre Tournier, ordförande för Franska kriminologiska förbundet, har regeringen medvetet skapat den rådande situationen på fängelserna.
– Om antalet fångar fortsätter att växa i samma takt som nu kommer antalet intagna att fördubblas inom fem år. Det är både politiskt och socialt oacceptabelt, säger han.
Enligt Tournier ökade antalet fångar i landet med 14 procent från september 2001 och ett år framåt.
Samtidigt har också protesterna inne på de överfulla anstalterna ökat i antal. Nyligen genomförde 140 fångar på fängelset i nordfranska Loos en protest mot förhållandena på anstalten, som är byggd för 485 personer men som i dag har 1 200 interner.
Liknande protester har även genomförts nyligen vid fängelserna i Saint Maur, Chambery, och i Perpignan.
Men justitiedepartementet hävdar i ett uttalande att “situationen är under kontroll”, samt att läget inte är mer alarmerande i dag än det var för ett år sedan.
Myndigheterna planerar att fram till år 2007 bygga nya fängelser och därmed öka kapaciteten med 7 000 platser. Samtidigt påpekar man att antalet fångar i landet fortfarande är relativt låg, med 61 000 interner på en befolkning av 61 miljoner invånare.
Det går 99 fångar på 100 000 invånare i Frankrike. I Storbritannien är siffran 135, medan USA har över 700 fångar på 100 000 invånare.

