New Delhi, 021107 (IPS) – En indisk läkare säger att han såg hur indisk polis i söndags släpade ut två pakistanska män ur en bil och sedan sköt ihjäl dem i berått mod. Polisen hävdar att männen dödades i en skottduell. Indiens nationella kommission för mänskliga rättigheter, NHRC, har lovat att vittnet och hans familj ska skyddas. Läkaren har utsatts för hot sedan han berättat vad han sett för pressen.
Vittnet säger att de nu döda männen i det närmaste var medvetlösa när de drogs ut ur bilen.
– Som läkare förstod jag att männen antingen inte hade sovit på flera dagar eller att de hade fått stora doser med sömnpiller. De hade inget i händerna när de kom ur bilen, säger vittnet till tidningen Asian Age.
Enligt andra uppgifter i pressen hindrade polisen vittnet att tala med ett tv-team som anlände till platsen strax efter att männen skjutits ihjäl.
Polismästaren R S Gupta sa på en presskonferens att de två döda männen har identifierats som pakistanska medborgare tillhörande den militanta organisationen Lashkar-e-Taiba (Guds soldater). Gupta sa att de båda männen har kopplingar till Pakistans underlättelsetjänst ISI och att de planerade att genomföra ett terrordåd under den indiska Diwali-festivalen.
Enligt polisen hade de båda männen ett automatvapen, två kinesiska pistoler och dagböcker med pakistanska telefonnummer i. Polisen säger att de fått tips om var de kunde hitta männen.
Indiens premiärminister Atal Bihari Vajpayee anklagade efter skottdramat Pakistan för att skicka beväpnade milismän över gränsen.
– Så länge terroraktiviteterna fortsätter finns det ingen mening med en dialog med Pakistan.

