Latinamerikanskt miljöcenter lanserat vid världstoppmötet

020902 (IPS) – Latinamerikas första center för information och utbildning om hållbar utveckling lanserades nyligen i samband med det pågående världstoppmötet i Johannesburg.

Det internationella centret för hållbar utveckling kommer att ha sitt högkvarter vid den tidigare amerikanska militärbasen Ciudad del Saber, som regeringen i Panama för några år sedan omvandlade till ett forskningscenter.

Institutet presenterades av en grupp forskare, företagsledare och organisationsledare i torsdags vid toppmötet om hållbar utveckling. Till centret kommer fler än 40 organisationer att knytas. Projektet ska få stöd av FN:s miljöprogram Unep samt dess utvecklingsprogram UNDP.

Vid centret ska man erbjuda utbildning och man kommer också att skapa databaser om hållbar utveckling.

Biologen Rodrigo Tarte är chef för Ciudad del Saber, som är ett komplex bestående av fler än 300 byggnader.

– Vi är övertygade om att det finns ett behov av egen forskning i Latinamerika. Tidigare har det hänt att importerade system från andra länder inte gått att anpassa till våran verklighet, säger Tarte. Arbetet vid centret för hållbar utveckling kommer att påbörjas i oktober. Centret kommer att ha som målsättning att bli den ledande institutionen i Latinamerika inom tre områden – databaser, forskning och utbildning.

Man hoppas också kunna anordna en världskonferens om hållbar utveckling och skydd av ekosystem i Panama City nästa sommar.

* Tierramérica är en specialiserad nyhetstjänst (www.tierramerica.net) som produceras av IPS med stöd från FN:s utvecklingsprogram UNDP och FN:s miljöorgan UNEP.

(020902)

.

Néfer Muñoz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *