Colombia: Nye presidenten vill ha internationell medling i konflikten

Bogota, 020529 (IPS) – Colombias nye president Alvaro Uribe planerar att träffa FN:s generalsekretare Kofi Annan och representanter från USA, Latinamerika och Europa för att diskutera möjligheterna för internationell medling i inbördeskriget i landet.

Under presidentvalskampanjen lovade Uribe hårdare tag mot de väpnade grupper som är parter i inbördeskriget i Colombia.

Uribe tillhörde tidigare det liberala partiet som är i opposition i Colombia. Före valet har han stöttats av det styrande konservativa partiet som inte bidrog med någon egen kandidat i valet.

Vänsterrebellerna i Colombia tillhörde valets största förlorare, enligt vänsterns presidentkandidat Luis Garzón.

– Gerillagrupperna har blivit isolerade på grund av deras offensiver mot civilbefolkningen, säger Garzón. Alla valets fyra presidentkandidater avvisade förslag om nya förhandlingar med landets största gerillagrupp Farc före valet.

Uribe, vars motståndare i valet kallade honom för “högermilisernas kandidat” , sa dock i sitt segertal i söndags att han kommer att söka internationell hjälp för att sjösätta en ny fredsprocess.

Men först måste gerillagrupperna “lämna terrorismen” och gå med på en vapenvila, sa Uribe.

De paramilitära styrkorna AUC gläds åt Uribes seger. De beskiver honom som en “värdig” president i ett budskap som skrivits under av gruppens militäre befälhavare Salvador Mancuso.

Uribe sa dock i måndags att även de paramilitära grupperna måsta uppfylla vissa villkor, så som en vapenvila, för att få delta i kommande fredsförhandlingar.

Uribe vann valet redan i första omgången. Hans jordskredsseger visar hur trötta colombianerna är på kriget, anser observatörer.

– Den väpnade konflikten var än en gång en avgörande faktor i valet, precis som för fyra år sedan då president Andrés Pastrana vann valet, säger analytikern Ligia Galvis, som arbetar vid det nationella universitetet.

Pastrana lovade under sin kampanj att inleda fredssamtal med Farc-gerillan.

Han inledde också förhandlingar i januari 1998 som pågick fram tills den 22 februari i år då Pastrana ställde in fredsförhandlingarna och anklagade Farc för att inte vilja ha fred.

Väljarnas svar på de kollapsade förhandlingarna var att välja Uribe, som lovat att använda hårdhandskarna mot rebellerna, säger Galvis.

Uribes är ett offer i inbördeskriget – hans far, en rik jordägare, dödades av Farc-gerillan 1983.

Yadira Ferrer

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *