San Jose, 020503 (IPS) – Närmare 700 000 människor i Centralamerika hungrar, och 6 000 barn riskerar att dö av svält. Situationen är allra svårast i Guatemala, men matbristen och undernäringen kommer också att förvärras i El Salvador, Honduras och Nicaragua, varnar FN:s livsmedelsprogram WFP.
WFP har vädjat om 4,8 miljoner dollar till ett nödpaket, men har hittills bara fått in en tredjedel av den summan.
– Den nuvarande situationen, särskilt bland barnen i Guatemala är fruktansvärd. Jag kan inte minnas att jag sett liknande scener i Latinamerika någonsin, säger Olga Moraga, WFP:s informationsansvarige för regionen.
Enligt organisationens Latinamerikachef Francisco Roque har torkor, orkaner och jordbävningar tillsammans med de sjunkande kaffepriserna skapat en mycket svår situationen för Centralamerikas 37 miljoner invånare.
WFP beräknar att ungefär 60 000 barn i Guatemala lider av någon form av undernäring. Av dessa riskerar 6 000 barn att avlida.
– Vi kan inte tillåta att barnen dör av svält, säger Roque.
Roque menar samtidigt att den desperata situationen innebär att behovet av ekonomiskt bistånd från det internationella samfundet är akut.
De som drabbats svårast av hunger är de fattiga småbönder som förra året förlorade sina skördar på grund av torka.
Klyftan mellan fattiga och rika är enorm i Centralamerika. I länder som Nicaragua och Guatemala är upp till 80 procent av befolkningen påverkade av fattigdomen.

