020201 (IPS) – Regeringen i Sudan hävdar att en tio dagar gammal vapenvila i bergsområdet Nuba markerar början på vägen till fred i landet. Men den åsikten delas inte av rebellrörelsen SPLA.
– Vi är optimistiska om framtiden. Vi känner verkligen att det skett en stor omsvängning mot fred i Sudan, säger Ahmed Mohamed Dirdeiry, sudanesisk regeringsrepresentant i Kenyas huvudstad Nairobi.
De stridande parterna kom tidigare i månaden överens om en sex månader lång vapenvila i de centralt belägna Nubabergen.
Och Dirdeiry tror att vapenvilan är början på en fullständig vapenvila i landet.
Men Samson Kwaje, talesman för den kristna rebellrörelsen SPLA, håller inte med. Han menar att kommentarerna bara är politiskt propaganda.
Kwaje menar att vapenvilan i Nubabergen, som har en befolkning på en miljon människor, är ett särfall, och att SPLA inte är villiga att utöka vapenvilan till södra Sudan.
Minst två miljoner människor har dött hittills i inbördeskriget, som utbröt 1983 då den dåvarande presidenten Gaafar Numeiri införde den islamiska lagen sharia i hela landet – även i den företrädesvis kristna södern. De kristna rebellerna i SPLA har sedan dess bekämpat den muslimska regeringen i Khartoum.
Och det tycks fortfarande vara lite som förenar de båda sidorna.
Enligt den sudanesiske regeringsrepresentanten Dirdeiry, har den tio dagar gamla vapenvilan hållits utan några kränkningar.
Men bara ett dygn efter att vapenvilan antagits anklagade SPLA regeringen för att ha brutit den. Dirdeiry hävdar dock bestämt att striderna avslutades åtta timmar innan vapenvilan inträdde.
Parterna är inte ens överens om hur stort territorium var och en kontrollerar.
– Vi kontrollerar mer än 98 procent av Nubabergen, säger Dirdeiry.
Men Kwaje hävdar att det är en stor överdrift.
– Om det var så, varför skulle de då drabbats av panik över rebellerna i området?, frågar han.
Kwaje menar att regeringen snarare kontrollerar mellan 55 och 60 procent av området och han hävdar att båda sidor har kartor som bevisar detta.
Enligt planerna ska en gemensam kommission för vapenvila ha satts samman i början av februari. Den ska ha medlemmar både från SPLA och från regeringen, och den ska ledas av de amerikanska och schweiziska medlare som förhandlade fram vapenvilan.
Förhoppningen är att vapenvilan därigenom ska kunna utvidgas.
(020201)
.

