010925 (IPS) – Husen i Kubas huvudstad förfaller och regeringens åtgärder räcker inte till, anser experter. 20 procent av Kubas 11 miljoner invånare bor i Havanna.
1999 var bara 57 procent av husen i Havanna i öbraö skick, enligt en ny undersökning. Hela 75 procent av husen i de gamla delarna av Havanna räknades som undermåliga eller i dåligt skick.
– I vissa områden är läget mycket komplicerat, säger ekonomen Omar Everleny Pérez Villanueva, som gjort undersökningen åt centret för kubanska ekonomiska studier och för den tyska stiftelsen Friedrich Eberts kubanska avdelning.
– Mitt hus har förklarats obeboeligt, men vi bor kvar för vi har ingen annanstans att ta vägen, säger María Martínez, som bor i gamla Havanna.
Omkring 40 000 nya hus byggs årligen i Kuba och cirka 300 000 bostäder restaureras. Men det är långt ifrån tillräckligt, erkänner Mario Cabello, ordförande för det nationella bostadsinstitutet i en intervju med den kubanska statliga pressen. Anledningen till att det byggs så få bostäder är brist på byggnadsmaterial och finansiering, säger han.
(010925)
_________________________________________________________________ Get your FREE download of MSN Explorer at http://explorer.msn.com/intl.asp
.

